Home New English–Irish Dictionary » NEID »
Search for a word in Irish or English.
Similar words: tiúchan · Tuscan · súchán · tiúchán · túcán

túschan

VERB

VERBAL NOUN

túschanadh

VERBAL ADJECTIVE

túschanta

SINGULAR

1
thúschan mé
ar thúschan mé?
níor thúschan mé
2
thúschan tú
ar thúschan tú?
níor thúschan tú
3
thúschan sé (MASC.)
ar thúschan sé?
níor thúschan sé
thúschan sí (FEM.)
ar thúschan sí?
níor thúschan sí

PLURAL

1
thúschanamar
ar thúschanamar?
níor thúschanamar
thúschan muid
ar thúschan muid?
níor thúschan muid
2
thúschan sibh
ar thúschan sibh?
níor thúschan sibh
3
thúschan siad
ar thúschan siad?
níor thúschan siad
thúschanadar
ar thúschanadar?
níor thúschanadar

PASSIVE

túschanadh
ar túschanadh?
níor túschanadh

SINGULAR

1
túschanaim
an dtúschanaim?
ní thúschanaim
2
túschanann tú
an dtúschanann tú?
ní thúschanann tú
3
túschanann sé (MASC.)
an dtúschanann sé?
ní thúschanann sé
túschanann sí (FEM.)
an dtúschanann sí?
ní thúschanann sí

PLURAL

1
túschanaimid
an dtúschanaimid?
ní thúschanaimid
túschanann muid
an dtúschanann muid?
ní thúschanann muid
2
túschanann sibh
an dtúschanann sibh?
ní thúschanann sibh
3
túschanann siad
an dtúschanann siad?
ní thúschanann siad

PASSIVE

túschantar
an dtúschantar?
ní thúschantar

SINGULAR

1
túschanfaidh mé
an dtúschanfaidh mé?
ní thúschanfaidh mé
2
túschanfaidh tú
an dtúschanfaidh tú?
ní thúschanfaidh tú
3
túschanfaidh sé (MASC.)
an dtúschanfaidh sé?
ní thúschanfaidh sé
túschanfaidh sí (FEM.)
an dtúschanfaidh sí?
ní thúschanfaidh sí

PLURAL

1
túschanfaimid
an dtúschanfaimid?
ní thúschanfaimid
túschanfaidh muid
an dtúschanfaidh muid?
ní thúschanfaidh muid
2
túschanfaidh sibh
an dtúschanfaidh sibh?
ní thúschanfaidh sibh
3
túschanfaidh siad
an dtúschanfaidh siad?
ní thúschanfaidh siad

PASSIVE

túschanfar
an dtúschanfar?
ní thúschanfar

SINGULAR

1
thúschanfainn
an dtúschanfainn?
ní thúschanfainn
2
thúschanfá
an dtúschanfá?
ní thúschanfá
3
thúschanfadh sé (MASC.)
an dtúschanfadh sé?
ní thúschanfadh sé
thúschanfadh sí (FEM.)
an dtúschanfadh sí?
ní thúschanfadh sí

PLURAL

1
thúschanfaimis
an dtúschanfaimis?
ní thúschanfaimis
thúschanfadh muid
an dtúschanfadh muid?
ní thúschanfadh muid
2
thúschanfadh sibh
an dtúschanfadh sibh?
ní thúschanfadh sibh
3
thúschanfaidís
an dtúschanfaidís?
ní thúschanfaidís
thúschanfadh siad
an dtúschanfadh siad?
ní thúschanfadh siad

PASSIVE

thúschanfaí
an dtúschanfaí?
ní thúschanfaí

SINGULAR

1
thúschanainn
an dtúschanainn?
ní thúschanainn
2
thúschantá
an dtúschantá?
ní thúschantá
3
thúschanadh sé (MASC.)
an dtúschanadh sé?
ní thúschanadh sé
thúschanadh sí (FEM.)
an dtúschanadh sí?
ní thúschanadh sí

PLURAL

1
thúschanaimis
an dtúschanaimis?
ní thúschanaimis
thúschanadh muid
an dtúschanadh muid?
ní thúschanadh muid
2
thúschanadh sibh
an dtúschanadh sibh?
ní thúschanadh sibh
3
thúschanaidís
an dtúschanaidís?
ní thúschanaidís
thúschanadh siad
an dtúschanadh siad?
ní thúschanadh siad

PASSIVE

thúschantaí
an dtúschantaí?
ní thúschantaí

SINGULAR

1
túschanaim!
ná túschanaim!
2
túschan!
ná túschan!
3
túschanadh sé! (MASC.)
ná túschanadh sé!
túschanadh sí! (FEM.)
ná túschanadh sí!

PLURAL

1
túschanaimis!
ná túschanaimis!
túschanadh muid!
ná túschanadh muid!
2
túschanaigí!
ná túschanaigí!
3
túschanaidís!
ná túschanaidís!
túschanadh siad!
ná túschanadh siad!

PASSIVE

túschantar!
ná túschantar!

SINGULAR

1
go dtúschana mé
nár thúschana mé
2
go dtúschana tú
nár thúschana tú
3
go dtúschana sé (MASC.)
nár thúschana sé
go dtúschana sí (FEM.)
nár thúschana sí

PLURAL

1
go dtúschanaimid
nár thúschanaimid
go dtúschana muid
nár thúschana muid
2
go dtúschana sibh
nár thúschana sibh
3
go dtúschana siad
nár thúschana siad

PASSIVE

go dtúschantar
nár thúschantar
About this website | How to use this website | Feedback | Accessibility | Plugins and widgets | Website App | Grammar Wizard | News