Home New English–Irish Dictionary » NEID »
Search for a word in Irish or English.
Similar words: aibigh · aicmiú · aigigh · ailigh · aimsigh
aicmigh could be a grammatical form of: aicmeach »

aicmigh

VERB

VERBAL NOUN

aicmiú

VERBAL ADJECTIVE

aicmithe

SINGULAR

1
d'aicmigh mé
ar aicmigh mé?
níor aicmigh mé
2
d'aicmigh tú
ar aicmigh tú?
níor aicmigh tú
3
d'aicmigh sé (MASC.)
ar aicmigh sé?
níor aicmigh sé
d'aicmigh sí (FEM.)
ar aicmigh sí?
níor aicmigh sí

PLURAL

1
d'aicmíomar
ar aicmíomar?
níor aicmíomar
d'aicmigh muid
ar aicmigh muid?
níor aicmigh muid
2
d'aicmigh sibh
ar aicmigh sibh?
níor aicmigh sibh
3
d'aicmigh siad
ar aicmigh siad?
níor aicmigh siad
d'aicmíodar
ar aicmíodar?
níor aicmíodar

PASSIVE

aicmíodh
ar aicmíodh?
níor aicmíodh

SINGULAR

1
aicmím
an aicmím?
ní aicmím
2
aicmíonn tú
an aicmíonn tú?
ní aicmíonn tú
3
aicmíonn sé (MASC.)
an aicmíonn sé?
ní aicmíonn sé
aicmíonn sí (FEM.)
an aicmíonn sí?
ní aicmíonn sí

PLURAL

1
aicmímid
an aicmímid?
ní aicmímid
aicmíonn muid
an aicmíonn muid?
ní aicmíonn muid
2
aicmíonn sibh
an aicmíonn sibh?
ní aicmíonn sibh
3
aicmíonn siad
an aicmíonn siad?
ní aicmíonn siad

PASSIVE

aicmítear
an aicmítear?
ní aicmítear

SINGULAR

1
aicmeoidh mé
an aicmeoidh mé?
ní aicmeoidh mé
2
aicmeoidh tú
an aicmeoidh tú?
ní aicmeoidh tú
3
aicmeoidh sé (MASC.)
an aicmeoidh sé?
ní aicmeoidh sé
aicmeoidh sí (FEM.)
an aicmeoidh sí?
ní aicmeoidh sí

PLURAL

1
aicmeoimid
an aicmeoimid?
ní aicmeoimid
aicmeoidh muid
an aicmeoidh muid?
ní aicmeoidh muid
2
aicmeoidh sibh
an aicmeoidh sibh?
ní aicmeoidh sibh
3
aicmeoidh siad
an aicmeoidh siad?
ní aicmeoidh siad

PASSIVE

aicmeofar
an aicmeofar?
ní aicmeofar

SINGULAR

1
d'aicmeoinn
an aicmeoinn?
ní aicmeoinn
2
d'aicmeofá
an aicmeofá?
ní aicmeofá
3
d'aicmeodh sé (MASC.)
an aicmeodh sé?
ní aicmeodh sé
d'aicmeodh sí (FEM.)
an aicmeodh sí?
ní aicmeodh sí

PLURAL

1
d'aicmeoimis
an aicmeoimis?
ní aicmeoimis
d'aicmeodh muid
an aicmeodh muid?
ní aicmeodh muid
2
d'aicmeodh sibh
an aicmeodh sibh?
ní aicmeodh sibh
3
d'aicmeoidís
an aicmeoidís?
ní aicmeoidís
d'aicmeodh siad
an aicmeodh siad?
ní aicmeodh siad

PASSIVE

d'aicmeofaí
an aicmeofaí?
ní aicmeofaí

SINGULAR

1
d'aicmínn
an aicmínn?
ní aicmínn
2
d'aicmíteá
an aicmíteá?
ní aicmíteá
3
d'aicmíodh sé (MASC.)
an aicmíodh sé?
ní aicmíodh sé
d'aicmíodh sí (FEM.)
an aicmíodh sí?
ní aicmíodh sí

PLURAL

1
d'aicmímis
an aicmímis?
ní aicmímis
d'aicmíodh muid
an aicmíodh muid?
ní aicmíodh muid
2
d'aicmíodh sibh
an aicmíodh sibh?
ní aicmíodh sibh
3
d'aicmídís
an aicmídís?
ní aicmídís
d'aicmíodh siad
an aicmíodh siad?
ní aicmíodh siad

PASSIVE

d'aicmítí
an aicmítí?
ní aicmítí

SINGULAR

1
aicmím!
ná haicmím!
2
aicmigh!
ná haicmigh!
3
aicmíodh sé! (MASC.)
ná haicmíodh sé!
aicmíodh sí! (FEM.)
ná haicmíodh sí!

PLURAL

1
aicmímis!
ná haicmímis!
aicmíodh muid!
ná haicmíodh muid!
2
aicmígí!
ná haicmígí!
3
aicmídís!
ná haicmídís!
aicmíodh siad!
ná haicmíodh siad!

PASSIVE

aicmítear!
ná haicmítear!

SINGULAR

1
go n-aicmí mé
nár aicmí mé
2
go n-aicmí tú
nár aicmí tú
3
go n-aicmí sé (MASC.)
nár aicmí sé
go n-aicmí sí (FEM.)
nár aicmí sí

PLURAL

1
go n-aicmímid
nár aicmímid
go n-aicmí muid
nár aicmí muid
2
go n-aicmí sibh
nár aicmí sibh
3
go n-aicmí siad
nár aicmí siad

PASSIVE

go n-aicmítear
nár aicmítear
About this website | How to use this website | Feedback | Accessibility | Plugins and widgets | Website App | Grammar Wizard | News