Home New English–Irish Dictionary » NEID »
Search for a word in Irish or English.
Similar words: beiteal · eibhear · leibhéal · áibhéal · beibe

beibheal

NOUN
MASCULINE

Singular

NOMINATIVE

beibheal
an beibheal

GENITIVE

beibhil
an bheibhil

Plural

NOMINATIVE

beibhil
na beibhil

GENITIVE

beibheal
na mbeibheal

beibheal

VERB

VERBAL NOUN

beibhealadh

VERBAL ADJECTIVE

beibhealta

SINGULAR

1
bheibheal mé
ar bheibheal mé?
níor bheibheal mé
2
bheibheal tú
ar bheibheal tú?
níor bheibheal tú
3
bheibheal sé (MASC.)
ar bheibheal sé?
níor bheibheal sé
bheibheal sí (FEM.)
ar bheibheal sí?
níor bheibheal sí

PLURAL

1
bheibhealamar
ar bheibhealamar?
níor bheibhealamar
bheibheal muid
ar bheibheal muid?
níor bheibheal muid
2
bheibheal sibh
ar bheibheal sibh?
níor bheibheal sibh
3
bheibheal siad
ar bheibheal siad?
níor bheibheal siad
bheibhealadar
ar bheibhealadar?
níor bheibhealadar

PASSIVE

beibhealadh
ar beibhealadh?
níor beibhealadh

SINGULAR

1
beibhealaim
an mbeibhealaim?
ní bheibhealaim
2
beibhealann tú
an mbeibhealann tú?
ní bheibhealann tú
3
beibhealann sé (MASC.)
an mbeibhealann sé?
ní bheibhealann sé
beibhealann sí (FEM.)
an mbeibhealann sí?
ní bheibhealann sí

PLURAL

1
beibhealaimid
an mbeibhealaimid?
ní bheibhealaimid
beibhealann muid
an mbeibhealann muid?
ní bheibhealann muid
2
beibhealann sibh
an mbeibhealann sibh?
ní bheibhealann sibh
3
beibhealann siad
an mbeibhealann siad?
ní bheibhealann siad

PASSIVE

beibhealtar
an mbeibhealtar?
ní bheibhealtar

SINGULAR

1
beibhealfaidh mé
an mbeibhealfaidh mé?
ní bheibhealfaidh mé
2
beibhealfaidh tú
an mbeibhealfaidh tú?
ní bheibhealfaidh tú
3
beibhealfaidh sé (MASC.)
an mbeibhealfaidh sé?
ní bheibhealfaidh sé
beibhealfaidh sí (FEM.)
an mbeibhealfaidh sí?
ní bheibhealfaidh sí

PLURAL

1
beibhealfaimid
an mbeibhealfaimid?
ní bheibhealfaimid
beibhealfaidh muid
an mbeibhealfaidh muid?
ní bheibhealfaidh muid
2
beibhealfaidh sibh
an mbeibhealfaidh sibh?
ní bheibhealfaidh sibh
3
beibhealfaidh siad
an mbeibhealfaidh siad?
ní bheibhealfaidh siad

PASSIVE

beibhealfar
an mbeibhealfar?
ní bheibhealfar

SINGULAR

1
bheibhealfainn
an mbeibhealfainn?
ní bheibhealfainn
2
bheibhealfá
an mbeibhealfá?
ní bheibhealfá
3
bheibhealfadh sé (MASC.)
an mbeibhealfadh sé?
ní bheibhealfadh sé
bheibhealfadh sí (FEM.)
an mbeibhealfadh sí?
ní bheibhealfadh sí

PLURAL

1
bheibhealfaimis
an mbeibhealfaimis?
ní bheibhealfaimis
bheibhealfadh muid
an mbeibhealfadh muid?
ní bheibhealfadh muid
2
bheibhealfadh sibh
an mbeibhealfadh sibh?
ní bheibhealfadh sibh
3
bheibhealfaidís
an mbeibhealfaidís?
ní bheibhealfaidís
bheibhealfadh siad
an mbeibhealfadh siad?
ní bheibhealfadh siad

PASSIVE

bheibhealfaí
an mbeibhealfaí?
ní bheibhealfaí

SINGULAR

1
bheibhealainn
an mbeibhealainn?
ní bheibhealainn
2
bheibhealtá
an mbeibhealtá?
ní bheibhealtá
3
bheibhealadh sé (MASC.)
an mbeibhealadh sé?
ní bheibhealadh sé
bheibhealadh sí (FEM.)
an mbeibhealadh sí?
ní bheibhealadh sí

PLURAL

1
bheibhealaimis
an mbeibhealaimis?
ní bheibhealaimis
bheibhealadh muid
an mbeibhealadh muid?
ní bheibhealadh muid
2
bheibhealadh sibh
an mbeibhealadh sibh?
ní bheibhealadh sibh
3
bheibhealaidís
an mbeibhealaidís?
ní bheibhealaidís
bheibhealadh siad
an mbeibhealadh siad?
ní bheibhealadh siad

PASSIVE

bheibhealtaí
an mbeibhealtaí?
ní bheibhealtaí

SINGULAR

1
beibhealaim!
ná beibhealaim!
2
beibheal!
ná beibheal!
3
beibhealadh sé! (MASC.)
ná beibhealadh sé!
beibhealadh sí! (FEM.)
ná beibhealadh sí!

PLURAL

1
beibhealaimis!
ná beibhealaimis!
beibhealadh muid!
ná beibhealadh muid!
2
beibhealaigí!
ná beibhealaigí!
3
beibhealaidís!
ná beibhealaidís!
beibhealadh siad!
ná beibhealadh siad!

PASSIVE

beibhealtar!
ná beibhealtar!

SINGULAR

1
go mbeibheala mé
nár bheibheala mé
2
go mbeibheala tú
nár bheibheala tú
3
go mbeibheala sé (MASC.)
nár bheibheala sé
go mbeibheala sí (FEM.)
nár bheibheala sí

PLURAL

1
go mbeibhealaimid
nár bheibhealaimid
go mbeibheala muid
nár bheibheala muid
2
go mbeibheala sibh
nár bheibheala sibh
3
go mbeibheala siad
nár bheibheala siad

PASSIVE

go mbeibhealtar
nár bheibhealtar
About this website | How to use this website | Feedback | Accessibility | Plugins and widgets | Website App | Grammar Wizard | News