Home New English–Irish Dictionary » NEID »
Search for a word in Irish or English.
Similar words: lasaoid · calaois · scaraoid · ascaid · casadóir

casaoid

NOUN
FEMININE
2nd DECLENSION

Singular

NOMINATIVE

casaoid
an chasaoid

GENITIVE

casaoide
na casaoide

Plural

NOMINATIVE

casaoidí
na casaoidí

GENITIVE

casaoidí
na gcasaoidí

casaoid

VERB

VERBAL NOUN

casaoid

VERBAL ADJECTIVE

casaoidte

SINGULAR

1
chasaoid mé
ar chasaoid mé?
níor chasaoid mé
2
chasaoid tú
ar chasaoid tú?
níor chasaoid tú
3
chasaoid sé (MASC.)
ar chasaoid sé?
níor chasaoid sé
chasaoid sí (FEM.)
ar chasaoid sí?
níor chasaoid sí

PLURAL

1
chasaoideamar
ar chasaoideamar?
níor chasaoideamar
chasaoid muid
ar chasaoid muid?
níor chasaoid muid
2
chasaoid sibh
ar chasaoid sibh?
níor chasaoid sibh
3
chasaoid siad
ar chasaoid siad?
níor chasaoid siad
chasaoideadar
ar chasaoideadar?
níor chasaoideadar

PASSIVE

casaoideadh
ar casaoideadh?
níor casaoideadh

SINGULAR

1
casaoidim
an gcasaoidim?
ní chasaoidim
2
casaoideann tú
an gcasaoideann tú?
ní chasaoideann tú
3
casaoideann sé (MASC.)
an gcasaoideann sé?
ní chasaoideann sé
casaoideann sí (FEM.)
an gcasaoideann sí?
ní chasaoideann sí

PLURAL

1
casaoidimid
an gcasaoidimid?
ní chasaoidimid
casaoideann muid
an gcasaoideann muid?
ní chasaoideann muid
2
casaoideann sibh
an gcasaoideann sibh?
ní chasaoideann sibh
3
casaoideann siad
an gcasaoideann siad?
ní chasaoideann siad

PASSIVE

casaoidtear
an gcasaoidtear?
ní chasaoidtear

SINGULAR

1
casaoidfidh mé
an gcasaoidfidh mé?
ní chasaoidfidh mé
2
casaoidfidh tú
an gcasaoidfidh tú?
ní chasaoidfidh tú
3
casaoidfidh sé (MASC.)
an gcasaoidfidh sé?
ní chasaoidfidh sé
casaoidfidh sí (FEM.)
an gcasaoidfidh sí?
ní chasaoidfidh sí

PLURAL

1
casaoidfimid
an gcasaoidfimid?
ní chasaoidfimid
casaoidfidh muid
an gcasaoidfidh muid?
ní chasaoidfidh muid
2
casaoidfidh sibh
an gcasaoidfidh sibh?
ní chasaoidfidh sibh
3
casaoidfidh siad
an gcasaoidfidh siad?
ní chasaoidfidh siad

PASSIVE

casaoidfear
an gcasaoidfear?
ní chasaoidfear

SINGULAR

1
chasaoidfinn
an gcasaoidfinn?
ní chasaoidfinn
2
chasaoidfeá
an gcasaoidfeá?
ní chasaoidfeá
3
chasaoidfeadh sé (MASC.)
an gcasaoidfeadh sé?
ní chasaoidfeadh sé
chasaoidfeadh sí (FEM.)
an gcasaoidfeadh sí?
ní chasaoidfeadh sí

PLURAL

1
chasaoidfimis
an gcasaoidfimis?
ní chasaoidfimis
chasaoidfeadh muid
an gcasaoidfeadh muid?
ní chasaoidfeadh muid
2
chasaoidfeadh sibh
an gcasaoidfeadh sibh?
ní chasaoidfeadh sibh
3
chasaoidfidís
an gcasaoidfidís?
ní chasaoidfidís
chasaoidfeadh siad
an gcasaoidfeadh siad?
ní chasaoidfeadh siad

PASSIVE

chasaoidfí
an gcasaoidfí?
ní chasaoidfí

SINGULAR

1
chasaoidinn
an gcasaoidinn?
ní chasaoidinn
2
chasaoidteá
an gcasaoidteá?
ní chasaoidteá
3
chasaoideadh sé (MASC.)
an gcasaoideadh sé?
ní chasaoideadh sé
chasaoideadh sí (FEM.)
an gcasaoideadh sí?
ní chasaoideadh sí

PLURAL

1
chasaoidimis
an gcasaoidimis?
ní chasaoidimis
chasaoideadh muid
an gcasaoideadh muid?
ní chasaoideadh muid
2
chasaoideadh sibh
an gcasaoideadh sibh?
ní chasaoideadh sibh
3
chasaoididís
an gcasaoididís?
ní chasaoididís
chasaoideadh siad
an gcasaoideadh siad?
ní chasaoideadh siad

PASSIVE

chasaoidtí
an gcasaoidtí?
ní chasaoidtí

SINGULAR

1
casaoidim!
ná casaoidim!
2
casaoid!
ná casaoid!
3
casaoideadh sé! (MASC.)
ná casaoideadh sé!
casaoideadh sí! (FEM.)
ná casaoideadh sí!

PLURAL

1
casaoidimis!
ná casaoidimis!
casaoideadh muid!
ná casaoideadh muid!
2
casaoidigí!
ná casaoidigí!
3
casaoididís!
ná casaoididís!
casaoideadh siad!
ná casaoideadh siad!

PASSIVE

casaoidtear!
ná casaoidtear!

SINGULAR

1
go gcasaoide mé
nár chasaoide mé
2
go gcasaoide tú
nár chasaoide tú
3
go gcasaoide sé (MASC.)
nár chasaoide sé
go gcasaoide sí (FEM.)
nár chasaoide sí

PLURAL

1
go gcasaoidimid
nár chasaoidimid
go gcasaoide muid
nár chasaoide muid
2
go gcasaoide sibh
nár chasaoide sibh
3
go gcasaoide siad
nár chasaoide siad

PASSIVE

go gcasaoidtear
nár chasaoidtear
About this website | How to use this website | Feedback | Accessibility | Plugins and widgets | Website App | Grammar Wizard | News