Home New English–Irish Dictionary » NEID »
Search for a word in Irish or English.
Start A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z

dathmhaisigh

▪
VERB

VERBAL NOUN

dathmhaisiú

VERBAL ADJECTIVE

dathmhaisithe

SINGULAR

1
dhathmhaisigh mé
▪ar dhathmhaisigh mé?
▪níor dhathmhaisigh mé
2
dhathmhaisigh tú
▪ar dhathmhaisigh tú?
▪níor dhathmhaisigh tú
3
dhathmhaisigh sé (MASC.)
▪ar dhathmhaisigh sé?
▪níor dhathmhaisigh sé
dhathmhaisigh sí (FEM.)
▪ar dhathmhaisigh sí?
▪níor dhathmhaisigh sí

PLURAL

1
dhathmhaisíomar
▪ar dhathmhaisíomar?
▪níor dhathmhaisíomar
dhathmhaisigh muid
▪ar dhathmhaisigh muid?
▪níor dhathmhaisigh muid
2
dhathmhaisigh sibh
▪ar dhathmhaisigh sibh?
▪níor dhathmhaisigh sibh
3
dhathmhaisigh siad
▪ar dhathmhaisigh siad?
▪níor dhathmhaisigh siad
dhathmhaisíodar
▪ar dhathmhaisíodar?
▪níor dhathmhaisíodar

PASSIVE

dathmhaisíodh
▪ar dathmhaisíodh?
▪níor dathmhaisíodh

SINGULAR

1
dathmhaisím
▪an ndathmhaisím?
▪ní dhathmhaisím
2
dathmhaisíonn tú
▪an ndathmhaisíonn tú?
▪ní dhathmhaisíonn tú
3
dathmhaisíonn sé (MASC.)
▪an ndathmhaisíonn sé?
▪ní dhathmhaisíonn sé
dathmhaisíonn sí (FEM.)
▪an ndathmhaisíonn sí?
▪ní dhathmhaisíonn sí

PLURAL

1
dathmhaisímid
▪an ndathmhaisímid?
▪ní dhathmhaisímid
dathmhaisíonn muid
▪an ndathmhaisíonn muid?
▪ní dhathmhaisíonn muid
2
dathmhaisíonn sibh
▪an ndathmhaisíonn sibh?
▪ní dhathmhaisíonn sibh
3
dathmhaisíonn siad
▪an ndathmhaisíonn siad?
▪ní dhathmhaisíonn siad

PASSIVE

dathmhaisítear
▪an ndathmhaisítear?
▪ní dhathmhaisítear

SINGULAR

1
dathmhaiseoidh mé
▪an ndathmhaiseoidh mé?
▪ní dhathmhaiseoidh mé
2
dathmhaiseoidh tú
▪an ndathmhaiseoidh tú?
▪ní dhathmhaiseoidh tú
3
dathmhaiseoidh sé (MASC.)
▪an ndathmhaiseoidh sé?
▪ní dhathmhaiseoidh sé
dathmhaiseoidh sí (FEM.)
▪an ndathmhaiseoidh sí?
▪ní dhathmhaiseoidh sí

PLURAL

1
dathmhaiseoimid
▪an ndathmhaiseoimid?
▪ní dhathmhaiseoimid
dathmhaiseoidh muid
▪an ndathmhaiseoidh muid?
▪ní dhathmhaiseoidh muid
2
dathmhaiseoidh sibh
▪an ndathmhaiseoidh sibh?
▪ní dhathmhaiseoidh sibh
3
dathmhaiseoidh siad
▪an ndathmhaiseoidh siad?
▪ní dhathmhaiseoidh siad

PASSIVE

dathmhaiseofar
▪an ndathmhaiseofar?
▪ní dhathmhaiseofar

SINGULAR

1
dhathmhaiseoinn
▪an ndathmhaiseoinn?
▪ní dhathmhaiseoinn
2
dhathmhaiseofá
▪an ndathmhaiseofá?
▪ní dhathmhaiseofá
3
dhathmhaiseodh sé (MASC.)
▪an ndathmhaiseodh sé?
▪ní dhathmhaiseodh sé
dhathmhaiseodh sí (FEM.)
▪an ndathmhaiseodh sí?
▪ní dhathmhaiseodh sí

PLURAL

1
dhathmhaiseoimis
▪an ndathmhaiseoimis?
▪ní dhathmhaiseoimis
dhathmhaiseodh muid
▪an ndathmhaiseodh muid?
▪ní dhathmhaiseodh muid
2
dhathmhaiseodh sibh
▪an ndathmhaiseodh sibh?
▪ní dhathmhaiseodh sibh
3
dhathmhaiseoidís
▪an ndathmhaiseoidís?
▪ní dhathmhaiseoidís
dhathmhaiseodh siad
▪an ndathmhaiseodh siad?
▪ní dhathmhaiseodh siad

PASSIVE

dhathmhaiseofaí
▪an ndathmhaiseofaí?
▪ní dhathmhaiseofaí

SINGULAR

1
dhathmhaisínn
▪an ndathmhaisínn?
▪ní dhathmhaisínn
2
dhathmhaisíteá
▪an ndathmhaisíteá?
▪ní dhathmhaisíteá
3
dhathmhaisíodh sé (MASC.)
▪an ndathmhaisíodh sé?
▪ní dhathmhaisíodh sé
dhathmhaisíodh sí (FEM.)
▪an ndathmhaisíodh sí?
▪ní dhathmhaisíodh sí

PLURAL

1
dhathmhaisímis
▪an ndathmhaisímis?
▪ní dhathmhaisímis
dhathmhaisíodh muid
▪an ndathmhaisíodh muid?
▪ní dhathmhaisíodh muid
2
dhathmhaisíodh sibh
▪an ndathmhaisíodh sibh?
▪ní dhathmhaisíodh sibh
3
dhathmhaisídís
▪an ndathmhaisídís?
▪ní dhathmhaisídís
dhathmhaisíodh siad
▪an ndathmhaisíodh siad?
▪ní dhathmhaisíodh siad

PASSIVE

dhathmhaisítí
▪an ndathmhaisítí?
▪ní dhathmhaisítí

SINGULAR

1
dathmhaisím!
▪ná dathmhaisím!
2
dathmhaisigh!
▪ná dathmhaisigh!
3
dathmhaisíodh sé! (MASC.)
▪ná dathmhaisíodh sé!
dathmhaisíodh sí! (FEM.)
▪ná dathmhaisíodh sí!

PLURAL

1
dathmhaisímis!
▪ná dathmhaisímis!
dathmhaisíodh muid!
▪ná dathmhaisíodh muid!
2
dathmhaisígí!
▪ná dathmhaisígí!
3
dathmhaisídís!
▪ná dathmhaisídís!
dathmhaisíodh siad!
▪ná dathmhaisíodh siad!

PASSIVE

dathmhaisítear!
▪ná dathmhaisítear!

SINGULAR

1
go ndathmhaisí mé
▪nár dhathmhaisí mé
2
go ndathmhaisí tú
▪nár dhathmhaisí tú
3
go ndathmhaisí sé (MASC.)
▪nár dhathmhaisí sé
go ndathmhaisí sí (FEM.)
▪nár dhathmhaisí sí

PLURAL

1
go ndathmhaisímid
▪nár dhathmhaisímid
go ndathmhaisí muid
▪nár dhathmhaisí muid
2
go ndathmhaisí sibh
▪nár dhathmhaisí sibh
3
go ndathmhaisí siad
▪nár dhathmhaisí siad

PASSIVE

go ndathmhaisítear
▪nár dhathmhaisítear
About this website | How to use this website | Feedback | Accessibility | Plugins and widgets | Website App | Grammar Wizard | News