Home New English–Irish Dictionary » NEID »
Search for a word in Irish or English.
Similar words: deilbh · doilbhe · doirbh · dolbh · soilbh

doilbh

ADJECTIVE
1st DECLENSION

Singular

NOMINATIVE

doilbh (MASC.)
dhoilbh (FEM.)

GENITIVE

dhoilbh (MASC.)
doilbhe (FEM.)

Plural

NOMINATIVE

doilbhe
dhoilbhe (SLENDER CONSONANTS)

GENITIVE

doilbhe (STRONG PLURALS)
doilbh (WEAK PLURALS)

Other forms

COMPARATIVE

níos doilbhe
ní ba dhoilbhe

SUPERLATIVE

is doilbhe
ba dhoilbhe

doilbh

VERB

VERBAL NOUN

doilbheadh

VERBAL ADJECTIVE

doilfe

SINGULAR

1
dhoilbh mé
ar dhoilbh mé?
níor dhoilbh mé
2
dhoilbh tú
ar dhoilbh tú?
níor dhoilbh tú
3
dhoilbh sé (MASC.)
ar dhoilbh sé?
níor dhoilbh sé
dhoilbh sí (FEM.)
ar dhoilbh sí?
níor dhoilbh sí

PLURAL

1
dhoilbheamar
ar dhoilbheamar?
níor dhoilbheamar
dhoilbh muid
ar dhoilbh muid?
níor dhoilbh muid
2
dhoilbh sibh
ar dhoilbh sibh?
níor dhoilbh sibh
3
dhoilbh siad
ar dhoilbh siad?
níor dhoilbh siad
dhoilbheadar
ar dhoilbheadar?
níor dhoilbheadar

PASSIVE

doilbheadh
ar doilbheadh?
níor doilbheadh

SINGULAR

1
doilbhim
an ndoilbhim?
ní dhoilbhim
2
doilbheann tú
an ndoilbheann tú?
ní dhoilbheann tú
3
doilbheann sé (MASC.)
an ndoilbheann sé?
ní dhoilbheann sé
doilbheann sí (FEM.)
an ndoilbheann sí?
ní dhoilbheann sí

PLURAL

1
doilbhimid
an ndoilbhimid?
ní dhoilbhimid
doilbheann muid
an ndoilbheann muid?
ní dhoilbheann muid
2
doilbheann sibh
an ndoilbheann sibh?
ní dhoilbheann sibh
3
doilbheann siad
an ndoilbheann siad?
ní dhoilbheann siad

PASSIVE

doilbhtear
an ndoilbhtear?
ní dhoilbhtear

SINGULAR

1
doilbhfidh mé
an ndoilbhfidh mé?
ní dhoilbhfidh mé
2
doilbhfidh tú
an ndoilbhfidh tú?
ní dhoilbhfidh tú
3
doilbhfidh sé (MASC.)
an ndoilbhfidh sé?
ní dhoilbhfidh sé
doilbhfidh sí (FEM.)
an ndoilbhfidh sí?
ní dhoilbhfidh sí

PLURAL

1
doilbhfimid
an ndoilbhfimid?
ní dhoilbhfimid
doilbhfidh muid
an ndoilbhfidh muid?
ní dhoilbhfidh muid
2
doilbhfidh sibh
an ndoilbhfidh sibh?
ní dhoilbhfidh sibh
3
doilbhfidh siad
an ndoilbhfidh siad?
ní dhoilbhfidh siad

PASSIVE

doilbhfear
an ndoilbhfear?
ní dhoilbhfear

SINGULAR

1
dhoilbhfinn
an ndoilbhfinn?
ní dhoilbhfinn
2
dhoilbhfeá
an ndoilbhfeá?
ní dhoilbhfeá
3
dhoilbhfeadh sé (MASC.)
an ndoilbhfeadh sé?
ní dhoilbhfeadh sé
dhoilbhfeadh sí (FEM.)
an ndoilbhfeadh sí?
ní dhoilbhfeadh sí

PLURAL

1
dhoilbhfimis
an ndoilbhfimis?
ní dhoilbhfimis
dhoilbhfeadh muid
an ndoilbhfeadh muid?
ní dhoilbhfeadh muid
2
dhoilbhfeadh sibh
an ndoilbhfeadh sibh?
ní dhoilbhfeadh sibh
3
dhoilbhfidís
an ndoilbhfidís?
ní dhoilbhfidís
dhoilbhfeadh siad
an ndoilbhfeadh siad?
ní dhoilbhfeadh siad

PASSIVE

dhoilbhfí
an ndoilbhfí?
ní dhoilbhfí

SINGULAR

1
dhoilbhinn
an ndoilbhinn?
ní dhoilbhinn
2
dhoilbhteá
an ndoilbhteá?
ní dhoilbhteá
3
dhoilbheadh sé (MASC.)
an ndoilbheadh sé?
ní dhoilbheadh sé
dhoilbheadh sí (FEM.)
an ndoilbheadh sí?
ní dhoilbheadh sí

PLURAL

1
dhoilbhimis
an ndoilbhimis?
ní dhoilbhimis
dhoilbheadh muid
an ndoilbheadh muid?
ní dhoilbheadh muid
2
dhoilbheadh sibh
an ndoilbheadh sibh?
ní dhoilbheadh sibh
3
dhoilbhidís
an ndoilbhidís?
ní dhoilbhidís
dhoilbheadh siad
an ndoilbheadh siad?
ní dhoilbheadh siad

PASSIVE

dhoilbhtí
an ndoilbhtí?
ní dhoilbhtí

SINGULAR

1
doilbhim!
ná doilbhim!
2
doilbh!
ná doilbh!
3
doilbheadh sé! (MASC.)
ná doilbheadh sé!
doilbheadh sí! (FEM.)
ná doilbheadh sí!

PLURAL

1
doilbhimis!
ná doilbhimis!
doilbheadh muid!
ná doilbheadh muid!
2
doilbhigí!
ná doilbhigí!
3
doilbhidís!
ná doilbhidís!
doilbheadh siad!
ná doilbheadh siad!

PASSIVE

doilbhtear!
ná doilbhtear!

SINGULAR

1
go ndoilbhe mé
nár dhoilbhe mé
2
go ndoilbhe tú
nár dhoilbhe tú
3
go ndoilbhe sé (MASC.)
nár dhoilbhe sé
go ndoilbhe sí (FEM.)
nár dhoilbhe sí

PLURAL

1
go ndoilbhimid
nár dhoilbhimid
go ndoilbhe muid
nár dhoilbhe muid
2
go ndoilbhe sibh
nár dhoilbhe sibh
3
go ndoilbhe siad
nár dhoilbhe siad

PASSIVE

go ndoilbhtear
nár dhoilbhtear
About this website | How to use this website | Feedback | Accessibility | Plugins and widgets | Website App | Grammar Wizard | News