Home New English–Irish Dictionary » NEID »
Search for a word in Irish or English.
Similar words: fair · fáil · fáim · fir · air
Start A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z

fáir

▪
VERB

VERBAL NOUN

fáireadh

VERBAL ADJECTIVE

fáirthe

SINGULAR

1
d'fháir mé
▪ar fháir mé?
▪níor fháir mé
2
d'fháir tú
▪ar fháir tú?
▪níor fháir tú
3
d'fháir sé (MASC.)
▪ar fháir sé?
▪níor fháir sé
d'fháir sí (FEM.)
▪ar fháir sí?
▪níor fháir sí

PLURAL

1
d'fháireamar
▪ar fháireamar?
▪níor fháireamar
d'fháir muid
▪ar fháir muid?
▪níor fháir muid
2
d'fháir sibh
▪ar fháir sibh?
▪níor fháir sibh
3
d'fháir siad
▪ar fháir siad?
▪níor fháir siad
d'fháireadar
▪ar fháireadar?
▪níor fháireadar

PASSIVE

fáireadh
▪ar fáireadh?
▪níor fáireadh

SINGULAR

1
fáirim
▪an bhfáirim?
▪ní fháirim
2
fáireann tú
▪an bhfáireann tú?
▪ní fháireann tú
3
fáireann sé (MASC.)
▪an bhfáireann sé?
▪ní fháireann sé
fáireann sí (FEM.)
▪an bhfáireann sí?
▪ní fháireann sí

PLURAL

1
fáirimid
▪an bhfáirimid?
▪ní fháirimid
fáireann muid
▪an bhfáireann muid?
▪ní fháireann muid
2
fáireann sibh
▪an bhfáireann sibh?
▪ní fháireann sibh
3
fáireann siad
▪an bhfáireann siad?
▪ní fháireann siad

PASSIVE

fáirtear
▪an bhfáirtear?
▪ní fháirtear

SINGULAR

1
fáirfidh mé
▪an bhfáirfidh mé?
▪ní fháirfidh mé
2
fáirfidh tú
▪an bhfáirfidh tú?
▪ní fháirfidh tú
3
fáirfidh sé (MASC.)
▪an bhfáirfidh sé?
▪ní fháirfidh sé
fáirfidh sí (FEM.)
▪an bhfáirfidh sí?
▪ní fháirfidh sí

PLURAL

1
fáirfimid
▪an bhfáirfimid?
▪ní fháirfimid
fáirfidh muid
▪an bhfáirfidh muid?
▪ní fháirfidh muid
2
fáirfidh sibh
▪an bhfáirfidh sibh?
▪ní fháirfidh sibh
3
fáirfidh siad
▪an bhfáirfidh siad?
▪ní fháirfidh siad

PASSIVE

fáirfear
▪an bhfáirfear?
▪ní fháirfear

SINGULAR

1
d'fháirfinn
▪an bhfáirfinn?
▪ní fháirfinn
2
d'fháirfeá
▪an bhfáirfeá?
▪ní fháirfeá
3
d'fháirfeadh sé (MASC.)
▪an bhfáirfeadh sé?
▪ní fháirfeadh sé
d'fháirfeadh sí (FEM.)
▪an bhfáirfeadh sí?
▪ní fháirfeadh sí

PLURAL

1
d'fháirfimis
▪an bhfáirfimis?
▪ní fháirfimis
d'fháirfeadh muid
▪an bhfáirfeadh muid?
▪ní fháirfeadh muid
2
d'fháirfeadh sibh
▪an bhfáirfeadh sibh?
▪ní fháirfeadh sibh
3
d'fháirfidís
▪an bhfáirfidís?
▪ní fháirfidís
d'fháirfeadh siad
▪an bhfáirfeadh siad?
▪ní fháirfeadh siad

PASSIVE

d'fháirfí
▪an bhfáirfí?
▪ní fháirfí

SINGULAR

1
d'fháirinn
▪an bhfáirinn?
▪ní fháirinn
2
d'fháirteá
▪an bhfáirteá?
▪ní fháirteá
3
d'fháireadh sé (MASC.)
▪an bhfáireadh sé?
▪ní fháireadh sé
d'fháireadh sí (FEM.)
▪an bhfáireadh sí?
▪ní fháireadh sí

PLURAL

1
d'fháirimis
▪an bhfáirimis?
▪ní fháirimis
d'fháireadh muid
▪an bhfáireadh muid?
▪ní fháireadh muid
2
d'fháireadh sibh
▪an bhfáireadh sibh?
▪ní fháireadh sibh
3
d'fháiridís
▪an bhfáiridís?
▪ní fháiridís
d'fháireadh siad
▪an bhfáireadh siad?
▪ní fháireadh siad

PASSIVE

d'fháirtí
▪an bhfáirtí?
▪ní fháirtí

SINGULAR

1
fáirim!
▪ná fáirim!
2
fáir!
▪ná fáir!
3
fáireadh sé! (MASC.)
▪ná fáireadh sé!
fáireadh sí! (FEM.)
▪ná fáireadh sí!

PLURAL

1
fáirimis!
▪ná fáirimis!
fáireadh muid!
▪ná fáireadh muid!
2
fáirigí!
▪ná fáirigí!
3
fáiridís!
▪ná fáiridís!
fáireadh siad!
▪ná fáireadh siad!

PASSIVE

fáirtear!
▪ná fáirtear!

SINGULAR

1
go bhfáire mé
▪nár fháire mé
2
go bhfáire tú
▪nár fháire tú
3
go bhfáire sé (MASC.)
▪nár fháire sé
go bhfáire sí (FEM.)
▪nár fháire sí

PLURAL

1
go bhfáirimid
▪nár fháirimid
go bhfáire muid
▪nár fháire muid
2
go bhfáire sibh
▪nár fháire sibh
3
go bhfáire siad
▪nár fháire siad

PASSIVE

go bhfáirtear
▪nár fháirtear

fáir

▪
NOUN
▪
FEMININE

Singular

NOMINATIVE

fáir
▪an fháir

GENITIVE

fáire
▪na fáire

Plural

NOMINATIVE

fáireacha
▪na fáireacha

GENITIVE

fáireacha
▪na bhfáireacha
About this website | How to use this website | Feedback | Accessibility | Plugins and widgets | Website App | Grammar Wizard | News