Home New English–Irish Dictionary » NEID »
Search for a word in Irish or English.
Similar words: ás · Fá · fág · fál · fán
Start A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z

fás

▪
VERB

VERBAL NOUN

fás

VERBAL ADJECTIVE

fásta

SINGULAR

1
d'fhás mé
▪ar fhás mé?
▪níor fhás mé
2
d'fhás tú
▪ar fhás tú?
▪níor fhás tú
3
d'fhás sé (MASC.)
▪ar fhás sé?
▪níor fhás sé
d'fhás sí (FEM.)
▪ar fhás sí?
▪níor fhás sí

PLURAL

1
d'fhásamar
▪ar fhásamar?
▪níor fhásamar
d'fhás muid
▪ar fhás muid?
▪níor fhás muid
2
d'fhás sibh
▪ar fhás sibh?
▪níor fhás sibh
3
d'fhás siad
▪ar fhás siad?
▪níor fhás siad
d'fhásadar
▪ar fhásadar?
▪níor fhásadar

PASSIVE

fásadh
▪ar fásadh?
▪níor fásadh

SINGULAR

1
fásaim
▪an bhfásaim?
▪ní fhásaim
2
fásann tú
▪an bhfásann tú?
▪ní fhásann tú
3
fásann sé (MASC.)
▪an bhfásann sé?
▪ní fhásann sé
fásann sí (FEM.)
▪an bhfásann sí?
▪ní fhásann sí

PLURAL

1
fásaimid
▪an bhfásaimid?
▪ní fhásaimid
fásann muid
▪an bhfásann muid?
▪ní fhásann muid
2
fásann sibh
▪an bhfásann sibh?
▪ní fhásann sibh
3
fásann siad
▪an bhfásann siad?
▪ní fhásann siad

PASSIVE

fástar
▪an bhfástar?
▪ní fhástar

SINGULAR

1
fásfaidh mé
▪an bhfásfaidh mé?
▪ní fhásfaidh mé
2
fásfaidh tú
▪an bhfásfaidh tú?
▪ní fhásfaidh tú
3
fásfaidh sé (MASC.)
▪an bhfásfaidh sé?
▪ní fhásfaidh sé
fásfaidh sí (FEM.)
▪an bhfásfaidh sí?
▪ní fhásfaidh sí

PLURAL

1
fásfaimid
▪an bhfásfaimid?
▪ní fhásfaimid
fásfaidh muid
▪an bhfásfaidh muid?
▪ní fhásfaidh muid
2
fásfaidh sibh
▪an bhfásfaidh sibh?
▪ní fhásfaidh sibh
3
fásfaidh siad
▪an bhfásfaidh siad?
▪ní fhásfaidh siad

PASSIVE

fásfar
▪an bhfásfar?
▪ní fhásfar

SINGULAR

1
d'fhásfainn
▪an bhfásfainn?
▪ní fhásfainn
2
d'fhásfá
▪an bhfásfá?
▪ní fhásfá
3
d'fhásfadh sé (MASC.)
▪an bhfásfadh sé?
▪ní fhásfadh sé
d'fhásfadh sí (FEM.)
▪an bhfásfadh sí?
▪ní fhásfadh sí

PLURAL

1
d'fhásfaimis
▪an bhfásfaimis?
▪ní fhásfaimis
d'fhásfadh muid
▪an bhfásfadh muid?
▪ní fhásfadh muid
2
d'fhásfadh sibh
▪an bhfásfadh sibh?
▪ní fhásfadh sibh
3
d'fhásfaidís
▪an bhfásfaidís?
▪ní fhásfaidís
d'fhásfadh siad
▪an bhfásfadh siad?
▪ní fhásfadh siad

PASSIVE

d'fhásfaí
▪an bhfásfaí?
▪ní fhásfaí

SINGULAR

1
d'fhásainn
▪an bhfásainn?
▪ní fhásainn
2
d'fhástá
▪an bhfástá?
▪ní fhástá
3
d'fhásadh sé (MASC.)
▪an bhfásadh sé?
▪ní fhásadh sé
d'fhásadh sí (FEM.)
▪an bhfásadh sí?
▪ní fhásadh sí

PLURAL

1
d'fhásaimis
▪an bhfásaimis?
▪ní fhásaimis
d'fhásadh muid
▪an bhfásadh muid?
▪ní fhásadh muid
2
d'fhásadh sibh
▪an bhfásadh sibh?
▪ní fhásadh sibh
3
d'fhásaidís
▪an bhfásaidís?
▪ní fhásaidís
d'fhásadh siad
▪an bhfásadh siad?
▪ní fhásadh siad

PASSIVE

d'fhástaí
▪an bhfástaí?
▪ní fhástaí

SINGULAR

1
fásaim!
▪ná fásaim!
2
fás!
▪ná fás!
3
fásadh sé! (MASC.)
▪ná fásadh sé!
fásadh sí! (FEM.)
▪ná fásadh sí!

PLURAL

1
fásaimis!
▪ná fásaimis!
fásadh muid!
▪ná fásadh muid!
2
fásaigí!
▪ná fásaigí!
3
fásaidís!
▪ná fásaidís!
fásadh siad!
▪ná fásadh siad!

PASSIVE

fástar!
▪ná fástar!

SINGULAR

1
go bhfása mé
▪nár fhása mé
2
go bhfása tú
▪nár fhása tú
3
go bhfása sé (MASC.)
▪nár fhása sé
go bhfása sí (FEM.)
▪nár fhása sí

PLURAL

1
go bhfásaimid
▪nár fhásaimid
go bhfása muid
▪nár fhása muid
2
go bhfása sibh
▪nár fhása sibh
3
go bhfása siad
▪nár fhása siad

PASSIVE

go bhfástar
▪nár fhástar

fás

▪
ADJECTIVE

Singular

NOMINATIVE

fás (MASC.)
fhás (FEM.)

GENITIVE

fháis (MASC.)
fáise (FEM.)

Plural

NOMINATIVE

fása
fhása (SLENDER CONSONANTS)

GENITIVE

fása (STRONG PLURALS)
fás (WEAK PLURALS)

Other forms

COMPARATIVE

níos fáise
▪ní b'fháise

SUPERLATIVE

is fáise
▪ab fháise

fás

▪
NOUN
▪
MASCULINE
▪
1st DECLENSION

Singular

NOMINATIVE

fás
▪an fás

GENITIVE

fáis
▪an fháis

Plural

NOMINATIVE

fáis
▪na fáis

GENITIVE

fás
▪na bhfás
RELATED MATCHES
About this website | How to use this website | Feedback | Accessibility | Plugins and widgets | Website App | Grammar Wizard | News