Home New English–Irish Dictionary » NEID »
Search for a word in Irish or English.
Similar words: fíorghin · foghain · formhóin · forthon · foghair

forghoin

NOUN
FEMININE

Singular

NOMINATIVE

forghoin
an fhorghoin

GENITIVE

forghona
na forghona

Plural

NOMINATIVE

forghonta
na forghonta

GENITIVE

forghonta
na bhforghonta

forghoin

VERB

VERBAL NOUN

forghoin

VERBAL ADJECTIVE

forghonta

SINGULAR

1
d'fhorghoin mé
ar fhorghoin mé?
níor fhorghoin mé
2
d'fhorghoin tú
ar fhorghoin tú?
níor fhorghoin tú
3
d'fhorghoin sé (MASC.)
ar fhorghoin sé?
níor fhorghoin sé
d'fhorghoin sí (FEM.)
ar fhorghoin sí?
níor fhorghoin sí

PLURAL

1
d'fhorghoineamar
ar fhorghoineamar?
níor fhorghoineamar
d'fhorghoin muid
ar fhorghoin muid?
níor fhorghoin muid
2
d'fhorghoin sibh
ar fhorghoin sibh?
níor fhorghoin sibh
3
d'fhorghoin siad
ar fhorghoin siad?
níor fhorghoin siad
d'fhorghoineadar
ar fhorghoineadar?
níor fhorghoineadar

PASSIVE

forghoineadh
ar forghoineadh?
níor forghoineadh

SINGULAR

1
forghoinim
an bhforghoinim?
ní fhorghoinim
2
forghoineann tú
an bhforghoineann tú?
ní fhorghoineann tú
3
forghoineann sé (MASC.)
an bhforghoineann sé?
ní fhorghoineann sé
forghoineann sí (FEM.)
an bhforghoineann sí?
ní fhorghoineann sí

PLURAL

1
forghoinimid
an bhforghoinimid?
ní fhorghoinimid
forghoineann muid
an bhforghoineann muid?
ní fhorghoineann muid
2
forghoineann sibh
an bhforghoineann sibh?
ní fhorghoineann sibh
3
forghoineann siad
an bhforghoineann siad?
ní fhorghoineann siad

PASSIVE

forghointear
an bhforghointear?
ní fhorghointear

SINGULAR

1
forghoinfidh mé
an bhforghoinfidh mé?
ní fhorghoinfidh mé
2
forghoinfidh tú
an bhforghoinfidh tú?
ní fhorghoinfidh tú
3
forghoinfidh sé (MASC.)
an bhforghoinfidh sé?
ní fhorghoinfidh sé
forghoinfidh sí (FEM.)
an bhforghoinfidh sí?
ní fhorghoinfidh sí

PLURAL

1
forghoinfimid
an bhforghoinfimid?
ní fhorghoinfimid
forghoinfidh muid
an bhforghoinfidh muid?
ní fhorghoinfidh muid
2
forghoinfidh sibh
an bhforghoinfidh sibh?
ní fhorghoinfidh sibh
3
forghoinfidh siad
an bhforghoinfidh siad?
ní fhorghoinfidh siad

PASSIVE

forghoinfear
an bhforghoinfear?
ní fhorghoinfear

SINGULAR

1
d'fhorghoinfinn
an bhforghoinfinn?
ní fhorghoinfinn
2
d'fhorghoinfeá
an bhforghoinfeá?
ní fhorghoinfeá
3
d'fhorghoinfeadh sé (MASC.)
an bhforghoinfeadh sé?
ní fhorghoinfeadh sé
d'fhorghoinfeadh sí (FEM.)
an bhforghoinfeadh sí?
ní fhorghoinfeadh sí

PLURAL

1
d'fhorghoinfimis
an bhforghoinfimis?
ní fhorghoinfimis
d'fhorghoinfeadh muid
an bhforghoinfeadh muid?
ní fhorghoinfeadh muid
2
d'fhorghoinfeadh sibh
an bhforghoinfeadh sibh?
ní fhorghoinfeadh sibh
3
d'fhorghoinfidís
an bhforghoinfidís?
ní fhorghoinfidís
d'fhorghoinfeadh siad
an bhforghoinfeadh siad?
ní fhorghoinfeadh siad

PASSIVE

d'fhorghoinfí
an bhforghoinfí?
ní fhorghoinfí

SINGULAR

1
d'fhorghoininn
an bhforghoininn?
ní fhorghoininn
2
d'fhorghointeá
an bhforghointeá?
ní fhorghointeá
3
d'fhorghoineadh sé (MASC.)
an bhforghoineadh sé?
ní fhorghoineadh sé
d'fhorghoineadh sí (FEM.)
an bhforghoineadh sí?
ní fhorghoineadh sí

PLURAL

1
d'fhorghoinimis
an bhforghoinimis?
ní fhorghoinimis
d'fhorghoineadh muid
an bhforghoineadh muid?
ní fhorghoineadh muid
2
d'fhorghoineadh sibh
an bhforghoineadh sibh?
ní fhorghoineadh sibh
3
d'fhorghoinidís
an bhforghoinidís?
ní fhorghoinidís
d'fhorghoineadh siad
an bhforghoineadh siad?
ní fhorghoineadh siad

PASSIVE

d'fhorghointí
an bhforghointí?
ní fhorghointí

SINGULAR

1
forghoinim!
ná forghoinim!
2
forghoin!
ná forghoin!
3
forghoineadh sé! (MASC.)
ná forghoineadh sé!
forghoineadh sí! (FEM.)
ná forghoineadh sí!

PLURAL

1
forghoinimis!
ná forghoinimis!
forghoineadh muid!
ná forghoineadh muid!
2
forghoinigí!
ná forghoinigí!
3
forghoinidís!
ná forghoinidís!
forghoineadh siad!
ná forghoineadh siad!

PASSIVE

forghointear!
ná forghointear!

SINGULAR

1
go bhforghoine mé
nár fhorghoine mé
2
go bhforghoine tú
nár fhorghoine tú
3
go bhforghoine sé (MASC.)
nár fhorghoine sé
go bhforghoine sí (FEM.)
nár fhorghoine sí

PLURAL

1
go bhforghoinimid
nár fhorghoinimid
go bhforghoine muid
nár fhorghoine muid
2
go bhforghoine sibh
nár fhorghoine sibh
3
go bhforghoine siad
nár fhorghoine siad

PASSIVE

go bhforghointear
nár fhorghointear
About this website | How to use this website | Feedback | Accessibility | Plugins and widgets | Website App | Grammar Wizard | News