Home New English–Irish Dictionary » NEID »
Search for a word in Irish or English.
Similar words: fleath · forlaith · forleatach · forleathad · forleathan

forleath

VERB

VERBAL NOUN

forleathadh

VERBAL ADJECTIVE

forleata

SINGULAR

1
d'fhorleath mé
ar fhorleath mé?
níor fhorleath mé
2
d'fhorleath tú
ar fhorleath tú?
níor fhorleath tú
3
d'fhorleath sé (MASC.)
ar fhorleath sé?
níor fhorleath sé
d'fhorleath sí (FEM.)
ar fhorleath sí?
níor fhorleath sí

PLURAL

1
d'fhorleathamar
ar fhorleathamar?
níor fhorleathamar
d'fhorleath muid
ar fhorleath muid?
níor fhorleath muid
2
d'fhorleath sibh
ar fhorleath sibh?
níor fhorleath sibh
3
d'fhorleath siad
ar fhorleath siad?
níor fhorleath siad
d'fhorleathadar
ar fhorleathadar?
níor fhorleathadar

PASSIVE

forleathadh
ar forleathadh?
níor forleathadh

SINGULAR

1
forleathaim
an bhforleathaim?
ní fhorleathaim
2
forleathann tú
an bhforleathann tú?
ní fhorleathann tú
3
forleathann sé (MASC.)
an bhforleathann sé?
ní fhorleathann sé
forleathann sí (FEM.)
an bhforleathann sí?
ní fhorleathann sí

PLURAL

1
forleathaimid
an bhforleathaimid?
ní fhorleathaimid
forleathann muid
an bhforleathann muid?
ní fhorleathann muid
2
forleathann sibh
an bhforleathann sibh?
ní fhorleathann sibh
3
forleathann siad
an bhforleathann siad?
ní fhorleathann siad

PASSIVE

forleatar
an bhforleatar?
ní fhorleatar

SINGULAR

1
forleathfaidh mé
an bhforleathfaidh mé?
ní fhorleathfaidh mé
2
forleathfaidh tú
an bhforleathfaidh tú?
ní fhorleathfaidh tú
3
forleathfaidh sé (MASC.)
an bhforleathfaidh sé?
ní fhorleathfaidh sé
forleathfaidh sí (FEM.)
an bhforleathfaidh sí?
ní fhorleathfaidh sí

PLURAL

1
forleathfaimid
an bhforleathfaimid?
ní fhorleathfaimid
forleathfaidh muid
an bhforleathfaidh muid?
ní fhorleathfaidh muid
2
forleathfaidh sibh
an bhforleathfaidh sibh?
ní fhorleathfaidh sibh
3
forleathfaidh siad
an bhforleathfaidh siad?
ní fhorleathfaidh siad

PASSIVE

forleathfar
an bhforleathfar?
ní fhorleathfar

SINGULAR

1
d'fhorleathfainn
an bhforleathfainn?
ní fhorleathfainn
2
d'fhorleathfá
an bhforleathfá?
ní fhorleathfá
3
d'fhorleathfadh sé (MASC.)
an bhforleathfadh sé?
ní fhorleathfadh sé
d'fhorleathfadh sí (FEM.)
an bhforleathfadh sí?
ní fhorleathfadh sí

PLURAL

1
d'fhorleathfaimis
an bhforleathfaimis?
ní fhorleathfaimis
d'fhorleathfadh muid
an bhforleathfadh muid?
ní fhorleathfadh muid
2
d'fhorleathfadh sibh
an bhforleathfadh sibh?
ní fhorleathfadh sibh
3
d'fhorleathfaidís
an bhforleathfaidís?
ní fhorleathfaidís
d'fhorleathfadh siad
an bhforleathfadh siad?
ní fhorleathfadh siad

PASSIVE

d'fhorleathfaí
an bhforleathfaí?
ní fhorleathfaí

SINGULAR

1
d'fhorleathainn
an bhforleathainn?
ní fhorleathainn
2
d'fhorleatá
an bhforleatá?
ní fhorleatá
3
d'fhorleathadh sé (MASC.)
an bhforleathadh sé?
ní fhorleathadh sé
d'fhorleathadh sí (FEM.)
an bhforleathadh sí?
ní fhorleathadh sí

PLURAL

1
d'fhorleathaimis
an bhforleathaimis?
ní fhorleathaimis
d'fhorleathadh muid
an bhforleathadh muid?
ní fhorleathadh muid
2
d'fhorleathadh sibh
an bhforleathadh sibh?
ní fhorleathadh sibh
3
d'fhorleathaidís
an bhforleathaidís?
ní fhorleathaidís
d'fhorleathadh siad
an bhforleathadh siad?
ní fhorleathadh siad

PASSIVE

d'fhorleataí
an bhforleataí?
ní fhorleataí

SINGULAR

1
forleathaim!
ná forleathaim!
2
forleath!
ná forleath!
3
forleathadh sé! (MASC.)
ná forleathadh sé!
forleathadh sí! (FEM.)
ná forleathadh sí!

PLURAL

1
forleathaimis!
ná forleathaimis!
forleathadh muid!
ná forleathadh muid!
2
forleathaigí!
ná forleathaigí!
3
forleathaidís!
ná forleathaidís!
forleathadh siad!
ná forleathadh siad!

PASSIVE

forleatar!
ná forleatar!

SINGULAR

1
go bhforleatha mé
nár fhorleatha mé
2
go bhforleatha tú
nár fhorleatha tú
3
go bhforleatha sé (MASC.)
nár fhorleatha sé
go bhforleatha sí (FEM.)
nár fhorleatha sí

PLURAL

1
go bhforleathaimid
nár fhorleathaimid
go bhforleatha muid
nár fhorleatha muid
2
go bhforleatha sibh
nár fhorleatha sibh
3
go bhforleatha siad
nár fhorleatha siad

PASSIVE

go bhforleatar
nár fhorleatar
RELATED MATCHES
About this website | How to use this website | Feedback | Accessibility | Plugins and widgets | Website App | Grammar Wizard | News