Home New English–Irish Dictionary » NEID »
Search for a word in Irish or English.
Similar words: gábh · gab · gabha · gach · gaibh

gabh

VERB

VERBAL NOUN

gabháil

VERBAL ADJECTIVE

gafa

SINGULAR

1
ghabh mé
ar ghabh mé?
níor ghabh mé
2
ghabh tú
ar ghabh tú?
níor ghabh tú
3
ghabh sé (MASC.)
ar ghabh sé?
níor ghabh sé
ghabh sí (FEM.)
ar ghabh sí?
níor ghabh sí

PLURAL

1
ghabhamar
ar ghabhamar?
níor ghabhamar
ghabh muid
ar ghabh muid?
níor ghabh muid
2
ghabh sibh
ar ghabh sibh?
níor ghabh sibh
3
ghabh siad
ar ghabh siad?
níor ghabh siad
ghabhadar
ar ghabhadar?
níor ghabhadar

PASSIVE

gabhadh
ar gabhadh?
níor gabhadh

SINGULAR

1
gabhaim
an ngabhaim?
ní ghabhaim
2
gabhann tú
an ngabhann tú?
ní ghabhann tú
3
gabhann sé (MASC.)
an ngabhann sé?
ní ghabhann sé
gabhann sí (FEM.)
an ngabhann sí?
ní ghabhann sí

PLURAL

1
gabhaimid
an ngabhaimid?
ní ghabhaimid
gabhann muid
an ngabhann muid?
ní ghabhann muid
2
gabhann sibh
an ngabhann sibh?
ní ghabhann sibh
3
gabhann siad
an ngabhann siad?
ní ghabhann siad

PASSIVE

gabhtar
an ngabhtar?
ní ghabhtar

SINGULAR

1
gabhfaidh mé
an ngabhfaidh mé?
ní ghabhfaidh mé
2
gabhfaidh tú
an ngabhfaidh tú?
ní ghabhfaidh tú
3
gabhfaidh sé (MASC.)
an ngabhfaidh sé?
ní ghabhfaidh sé
gabhfaidh sí (FEM.)
an ngabhfaidh sí?
ní ghabhfaidh sí

PLURAL

1
gabhfaimid
an ngabhfaimid?
ní ghabhfaimid
gabhfaidh muid
an ngabhfaidh muid?
ní ghabhfaidh muid
2
gabhfaidh sibh
an ngabhfaidh sibh?
ní ghabhfaidh sibh
3
gabhfaidh siad
an ngabhfaidh siad?
ní ghabhfaidh siad

PASSIVE

gabhfar
an ngabhfar?
ní ghabhfar

SINGULAR

1
ghabhfainn
an ngabhfainn?
ní ghabhfainn
2
ghabhfá
an ngabhfá?
ní ghabhfá
3
ghabhfadh sé (MASC.)
an ngabhfadh sé?
ní ghabhfadh sé
ghabhfadh sí (FEM.)
an ngabhfadh sí?
ní ghabhfadh sí

PLURAL

1
ghabhfaimis
an ngabhfaimis?
ní ghabhfaimis
ghabhfadh muid
an ngabhfadh muid?
ní ghabhfadh muid
2
ghabhfadh sibh
an ngabhfadh sibh?
ní ghabhfadh sibh
3
ghabhfaidís
an ngabhfaidís?
ní ghabhfaidís
ghabhfadh siad
an ngabhfadh siad?
ní ghabhfadh siad

PASSIVE

ghabhfaí
an ngabhfaí?
ní ghabhfaí

SINGULAR

1
ghabhainn
an ngabhainn?
ní ghabhainn
2
ghabhtá
an ngabhtá?
ní ghabhtá
3
ghabhadh sé (MASC.)
an ngabhadh sé?
ní ghabhadh sé
ghabhadh sí (FEM.)
an ngabhadh sí?
ní ghabhadh sí

PLURAL

1
ghabhaimis
an ngabhaimis?
ní ghabhaimis
ghabhadh muid
an ngabhadh muid?
ní ghabhadh muid
2
ghabhadh sibh
an ngabhadh sibh?
ní ghabhadh sibh
3
ghabhaidís
an ngabhaidís?
ní ghabhaidís
ghabhadh siad
an ngabhadh siad?
ní ghabhadh siad

PASSIVE

ghabhtaí
an ngabhtaí?
ní ghabhtaí

SINGULAR

1
gabhaim!
ná gabhaim!
2
gabh!
ná gabh!
3
gabhadh sé! (MASC.)
ná gabhadh sé!
gabhadh sí! (FEM.)
ná gabhadh sí!

PLURAL

1
gabhaimis!
ná gabhaimis!
gabhadh muid!
ná gabhadh muid!
2
gabhaigí!
ná gabhaigí!
3
gabhaidís!
ná gabhaidís!
gabhadh siad!
ná gabhadh siad!

PASSIVE

gabhtar!
ná gabhtar!

SINGULAR

1
go ngabha mé
nár ghabha mé
2
go ngabha tú
nár ghabha tú
3
go ngabha sé (MASC.)
nár ghabha sé
go ngabha sí (FEM.)
nár ghabha sí

PLURAL

1
go ngabhaimid
nár ghabhaimid
go ngabha muid
nár ghabha muid
2
go ngabha sibh
nár ghabha sibh
3
go ngabha siad
nár ghabha siad

PASSIVE

go ngabhtar
nár ghabhtar
About this website | How to use this website | Feedback | Accessibility | Plugins and widgets | Website App | Grammar Wizard | News