Home New English–Irish Dictionary » NEID »
Search for a word in Irish or English.
Start A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z

ionchollaigh

▪
VERB

VERBAL NOUN

ionchollú

VERBAL ADJECTIVE

ionchollaithe

SINGULAR

1
d'ionchollaigh mé
▪ar ionchollaigh mé?
▪níor ionchollaigh mé
2
d'ionchollaigh tú
▪ar ionchollaigh tú?
▪níor ionchollaigh tú
3
d'ionchollaigh sé (MASC.)
▪ar ionchollaigh sé?
▪níor ionchollaigh sé
d'ionchollaigh sí (FEM.)
▪ar ionchollaigh sí?
▪níor ionchollaigh sí

PLURAL

1
d'ionchollaíomar
▪ar ionchollaíomar?
▪níor ionchollaíomar
d'ionchollaigh muid
▪ar ionchollaigh muid?
▪níor ionchollaigh muid
2
d'ionchollaigh sibh
▪ar ionchollaigh sibh?
▪níor ionchollaigh sibh
3
d'ionchollaigh siad
▪ar ionchollaigh siad?
▪níor ionchollaigh siad
d'ionchollaíodar
▪ar ionchollaíodar?
▪níor ionchollaíodar

PASSIVE

ionchollaíodh
▪ar ionchollaíodh?
▪níor ionchollaíodh

SINGULAR

1
ionchollaím
▪an ionchollaím?
▪ní ionchollaím
2
ionchollaíonn tú
▪an ionchollaíonn tú?
▪ní ionchollaíonn tú
3
ionchollaíonn sé (MASC.)
▪an ionchollaíonn sé?
▪ní ionchollaíonn sé
ionchollaíonn sí (FEM.)
▪an ionchollaíonn sí?
▪ní ionchollaíonn sí

PLURAL

1
ionchollaímid
▪an ionchollaímid?
▪ní ionchollaímid
ionchollaíonn muid
▪an ionchollaíonn muid?
▪ní ionchollaíonn muid
2
ionchollaíonn sibh
▪an ionchollaíonn sibh?
▪ní ionchollaíonn sibh
3
ionchollaíonn siad
▪an ionchollaíonn siad?
▪ní ionchollaíonn siad

PASSIVE

ionchollaítear
▪an ionchollaítear?
▪ní ionchollaítear

SINGULAR

1
ionchollóidh mé
▪an ionchollóidh mé?
▪ní ionchollóidh mé
2
ionchollóidh tú
▪an ionchollóidh tú?
▪ní ionchollóidh tú
3
ionchollóidh sé (MASC.)
▪an ionchollóidh sé?
▪ní ionchollóidh sé
ionchollóidh sí (FEM.)
▪an ionchollóidh sí?
▪ní ionchollóidh sí

PLURAL

1
ionchollóimid
▪an ionchollóimid?
▪ní ionchollóimid
ionchollóidh muid
▪an ionchollóidh muid?
▪ní ionchollóidh muid
2
ionchollóidh sibh
▪an ionchollóidh sibh?
▪ní ionchollóidh sibh
3
ionchollóidh siad
▪an ionchollóidh siad?
▪ní ionchollóidh siad

PASSIVE

ionchollófar
▪an ionchollófar?
▪ní ionchollófar

SINGULAR

1
d'ionchollóinn
▪an ionchollóinn?
▪ní ionchollóinn
2
d'ionchollófá
▪an ionchollófá?
▪ní ionchollófá
3
d'ionchollódh sé (MASC.)
▪an ionchollódh sé?
▪ní ionchollódh sé
d'ionchollódh sí (FEM.)
▪an ionchollódh sí?
▪ní ionchollódh sí

PLURAL

1
d'ionchollóimis
▪an ionchollóimis?
▪ní ionchollóimis
d'ionchollódh muid
▪an ionchollódh muid?
▪ní ionchollódh muid
2
d'ionchollódh sibh
▪an ionchollódh sibh?
▪ní ionchollódh sibh
3
d'ionchollóidís
▪an ionchollóidís?
▪ní ionchollóidís
d'ionchollódh siad
▪an ionchollódh siad?
▪ní ionchollódh siad

PASSIVE

d'ionchollófaí
▪an ionchollófaí?
▪ní ionchollófaí

SINGULAR

1
d'ionchollaínn
▪an ionchollaínn?
▪ní ionchollaínn
2
d'ionchollaíteá
▪an ionchollaíteá?
▪ní ionchollaíteá
3
d'ionchollaíodh sé (MASC.)
▪an ionchollaíodh sé?
▪ní ionchollaíodh sé
d'ionchollaíodh sí (FEM.)
▪an ionchollaíodh sí?
▪ní ionchollaíodh sí

PLURAL

1
d'ionchollaímis
▪an ionchollaímis?
▪ní ionchollaímis
d'ionchollaíodh muid
▪an ionchollaíodh muid?
▪ní ionchollaíodh muid
2
d'ionchollaíodh sibh
▪an ionchollaíodh sibh?
▪ní ionchollaíodh sibh
3
d'ionchollaídís
▪an ionchollaídís?
▪ní ionchollaídís
d'ionchollaíodh siad
▪an ionchollaíodh siad?
▪ní ionchollaíodh siad

PASSIVE

d'ionchollaítí
▪an ionchollaítí?
▪ní ionchollaítí

SINGULAR

1
ionchollaím!
▪ná hionchollaím!
2
ionchollaigh!
▪ná hionchollaigh!
3
ionchollaíodh sé! (MASC.)
▪ná hionchollaíodh sé!
ionchollaíodh sí! (FEM.)
▪ná hionchollaíodh sí!

PLURAL

1
ionchollaímis!
▪ná hionchollaímis!
ionchollaíodh muid!
▪ná hionchollaíodh muid!
2
ionchollaígí!
▪ná hionchollaígí!
3
ionchollaídís!
▪ná hionchollaídís!
ionchollaíodh siad!
▪ná hionchollaíodh siad!

PASSIVE

ionchollaítear!
▪ná hionchollaítear!

SINGULAR

1
go n-ionchollaí mé
▪nár ionchollaí mé
2
go n-ionchollaí tú
▪nár ionchollaí tú
3
go n-ionchollaí sé (MASC.)
▪nár ionchollaí sé
go n-ionchollaí sí (FEM.)
▪nár ionchollaí sí

PLURAL

1
go n-ionchollaímid
▪nár ionchollaímid
go n-ionchollaí muid
▪nár ionchollaí muid
2
go n-ionchollaí sibh
▪nár ionchollaí sibh
3
go n-ionchollaí siad
▪nár ionchollaí siad

PASSIVE

go n-ionchollaítear
▪nár ionchollaítear
RELATED MATCHES
About this website | How to use this website | Feedback | Accessibility | Plugins and widgets | Website App | Grammar Wizard | News