Home New English–Irish Dictionary » NEID »
Search for a word in Irish or English.
Similar words: tacaid · tacar · tagair · taca · tacaí
tacair could be a grammatical form of: tacar »

tacair

VERB

VERBAL NOUN

tacar

VERBAL ADJECTIVE

tacartha

SINGULAR

1
thacair mé
ar thacair mé?
níor thacair mé
2
thacair tú
ar thacair tú?
níor thacair tú
3
thacair sé (MASC.)
ar thacair sé?
níor thacair sé
thacair sí (FEM.)
ar thacair sí?
níor thacair sí

PLURAL

1
thacraíomar
ar thacraíomar?
níor thacraíomar
thacair muid
ar thacair muid?
níor thacair muid
2
thacair sibh
ar thacair sibh?
níor thacair sibh
3
thacair siad
ar thacair siad?
níor thacair siad
thacraíodar
ar thacraíodar?
níor thacraíodar

PASSIVE

tacraíodh
ar tacraíodh?
níor tacraíodh

SINGULAR

1
tacraím
an dtacraím?
ní thacraím
2
tacraíonn tú
an dtacraíonn tú?
ní thacraíonn tú
3
tacraíonn sé (MASC.)
an dtacraíonn sé?
ní thacraíonn sé
tacraíonn sí (FEM.)
an dtacraíonn sí?
ní thacraíonn sí

PLURAL

1
tacraímid
an dtacraímid?
ní thacraímid
tacraíonn muid
an dtacraíonn muid?
ní thacraíonn muid
2
tacraíonn sibh
an dtacraíonn sibh?
ní thacraíonn sibh
3
tacraíonn siad
an dtacraíonn siad?
ní thacraíonn siad

PASSIVE

tacraítear
an dtacraítear?
ní thacraítear

SINGULAR

1
tacróidh mé
an dtacróidh mé?
ní thacróidh mé
2
tacróidh tú
an dtacróidh tú?
ní thacróidh tú
3
tacróidh sé (MASC.)
an dtacróidh sé?
ní thacróidh sé
tacróidh sí (FEM.)
an dtacróidh sí?
ní thacróidh sí

PLURAL

1
tacróimid
an dtacróimid?
ní thacróimid
tacróidh muid
an dtacróidh muid?
ní thacróidh muid
2
tacróidh sibh
an dtacróidh sibh?
ní thacróidh sibh
3
tacróidh siad
an dtacróidh siad?
ní thacróidh siad

PASSIVE

tacrófar
an dtacrófar?
ní thacrófar

SINGULAR

1
thacróinn
an dtacróinn?
ní thacróinn
2
thacrófá
an dtacrófá?
ní thacrófá
3
thacródh sé (MASC.)
an dtacródh sé?
ní thacródh sé
thacródh sí (FEM.)
an dtacródh sí?
ní thacródh sí

PLURAL

1
thacróimis
an dtacróimis?
ní thacróimis
thacródh muid
an dtacródh muid?
ní thacródh muid
2
thacródh sibh
an dtacródh sibh?
ní thacródh sibh
3
thacróidís
an dtacróidís?
ní thacróidís
thacródh siad
an dtacródh siad?
ní thacródh siad

PASSIVE

thacrófaí
an dtacrófaí?
ní thacrófaí

SINGULAR

1
thacraínn
an dtacraínn?
ní thacraínn
2
thacraíteá
an dtacraíteá?
ní thacraíteá
3
thacraíodh sé (MASC.)
an dtacraíodh sé?
ní thacraíodh sé
thacraíodh sí (FEM.)
an dtacraíodh sí?
ní thacraíodh sí

PLURAL

1
thacraímis
an dtacraímis?
ní thacraímis
thacraíodh muid
an dtacraíodh muid?
ní thacraíodh muid
2
thacraíodh sibh
an dtacraíodh sibh?
ní thacraíodh sibh
3
thacraídís
an dtacraídís?
ní thacraídís
thacraíodh siad
an dtacraíodh siad?
ní thacraíodh siad

PASSIVE

thacraítí
an dtacraítí?
ní thacraítí

SINGULAR

1
tacraím!
ná tacraím!
2
tacair!
ná tacair!
3
tacraíodh sé! (MASC.)
ná tacraíodh sé!
tacraíodh sí! (FEM.)
ná tacraíodh sí!

PLURAL

1
tacraímis!
ná tacraímis!
tacraíodh muid!
ná tacraíodh muid!
2
tacraígí!
ná tacraígí!
3
tacraídís!
ná tacraídís!
tacraíodh siad!
ná tacraíodh siad!

PASSIVE

tacraítear!
ná tacraítear!

SINGULAR

1
go dtacraí mé
nár thacraí mé
2
go dtacraí tú
nár thacraí tú
3
go dtacraí sé (MASC.)
nár thacraí sé
go dtacraí sí (FEM.)
nár thacraí sí

PLURAL

1
go dtacraímid
nár thacraímid
go dtacraí muid
nár thacraí muid
2
go dtacraí sibh
nár thacraí sibh
3
go dtacraí siad
nár thacraí siad

PASSIVE

go dtacraítear
nár thacraítear
RELATED MATCHES
About this website | How to use this website | Feedback | Accessibility | Plugins and widgets | Website App | Grammar Wizard | News