Home New English–Irish Dictionary » NEID »
Search for a word in Irish or English.
Similar words: aischur · aschuir · aschur · airchis · fiuchair
aischuir could be a grammatical form of: aischur »

aischuir

VERB

VERBAL NOUN

aischur

VERBAL ADJECTIVE

aischurtha

SINGULAR

1
d'aischuir mé
ar aischuir mé?
níor aischuir mé
2
d'aischuir tú
ar aischuir tú?
níor aischuir tú
3
d'aischuir sé (MASC.)
ar aischuir sé?
níor aischuir sé
d'aischuir sí (FEM.)
ar aischuir sí?
níor aischuir sí

PLURAL

1
d'aischuireamar
ar aischuireamar?
níor aischuireamar
d'aischuir muid
ar aischuir muid?
níor aischuir muid
2
d'aischuir sibh
ar aischuir sibh?
níor aischuir sibh
3
d'aischuir siad
ar aischuir siad?
níor aischuir siad
d'aischuireadar
ar aischuireadar?
níor aischuireadar

PASSIVE

aischuireadh
ar aischuireadh?
níor aischuireadh

SINGULAR

1
aischuirim
an aischuirim?
ní aischuirim
2
aischuireann tú
an aischuireann tú?
ní aischuireann tú
3
aischuireann sé (MASC.)
an aischuireann sé?
ní aischuireann sé
aischuireann sí (FEM.)
an aischuireann sí?
ní aischuireann sí

PLURAL

1
aischuirimid
an aischuirimid?
ní aischuirimid
aischuireann muid
an aischuireann muid?
ní aischuireann muid
2
aischuireann sibh
an aischuireann sibh?
ní aischuireann sibh
3
aischuireann siad
an aischuireann siad?
ní aischuireann siad

PASSIVE

aischuirtear
an aischuirtear?
ní aischuirtear

SINGULAR

1
aischuirfidh mé
an aischuirfidh mé?
ní aischuirfidh mé
2
aischuirfidh tú
an aischuirfidh tú?
ní aischuirfidh tú
3
aischuirfidh sé (MASC.)
an aischuirfidh sé?
ní aischuirfidh sé
aischuirfidh sí (FEM.)
an aischuirfidh sí?
ní aischuirfidh sí

PLURAL

1
aischuirfimid
an aischuirfimid?
ní aischuirfimid
aischuirfidh muid
an aischuirfidh muid?
ní aischuirfidh muid
2
aischuirfidh sibh
an aischuirfidh sibh?
ní aischuirfidh sibh
3
aischuirfidh siad
an aischuirfidh siad?
ní aischuirfidh siad

PASSIVE

aischuirfear
an aischuirfear?
ní aischuirfear

SINGULAR

1
d'aischuirfinn
an aischuirfinn?
ní aischuirfinn
2
d'aischuirfeá
an aischuirfeá?
ní aischuirfeá
3
d'aischuirfeadh sé (MASC.)
an aischuirfeadh sé?
ní aischuirfeadh sé
d'aischuirfeadh sí (FEM.)
an aischuirfeadh sí?
ní aischuirfeadh sí

PLURAL

1
d'aischuirfimis
an aischuirfimis?
ní aischuirfimis
d'aischuirfeadh muid
an aischuirfeadh muid?
ní aischuirfeadh muid
2
d'aischuirfeadh sibh
an aischuirfeadh sibh?
ní aischuirfeadh sibh
3
d'aischuirfidís
an aischuirfidís?
ní aischuirfidís
d'aischuirfeadh siad
an aischuirfeadh siad?
ní aischuirfeadh siad

PASSIVE

d'aischuirfí
an aischuirfí?
ní aischuirfí

SINGULAR

1
d'aischuirinn
an aischuirinn?
ní aischuirinn
2
d'aischuirteá
an aischuirteá?
ní aischuirteá
3
d'aischuireadh sé (MASC.)
an aischuireadh sé?
ní aischuireadh sé
d'aischuireadh sí (FEM.)
an aischuireadh sí?
ní aischuireadh sí

PLURAL

1
d'aischuirimis
an aischuirimis?
ní aischuirimis
d'aischuireadh muid
an aischuireadh muid?
ní aischuireadh muid
2
d'aischuireadh sibh
an aischuireadh sibh?
ní aischuireadh sibh
3
d'aischuiridís
an aischuiridís?
ní aischuiridís
d'aischuireadh siad
an aischuireadh siad?
ní aischuireadh siad

PASSIVE

d'aischuirtí
an aischuirtí?
ní aischuirtí

SINGULAR

1
aischuirim!
ná haischuirim!
2
aischuir!
ná haischuir!
3
aischuireadh sé! (MASC.)
ná haischuireadh sé!
aischuireadh sí! (FEM.)
ná haischuireadh sí!

PLURAL

1
aischuirimis!
ná haischuirimis!
aischuireadh muid!
ná haischuireadh muid!
2
aischuirigí!
ná haischuirigí!
3
aischuiridís!
ná haischuiridís!
aischuireadh siad!
ná haischuireadh siad!

PASSIVE

aischuirtear!
ná haischuirtear!

SINGULAR

1
go n-aischuire mé
nár aischuire mé
2
go n-aischuire tú
nár aischuire tú
3
go n-aischuire sé (MASC.)
nár aischuire sé
go n-aischuire sí (FEM.)
nár aischuire sí

PLURAL

1
go n-aischuirimid
nár aischuirimid
go n-aischuire muid
nár aischuire muid
2
go n-aischuire sibh
nár aischuire sibh
3
go n-aischuire siad
nár aischuire siad

PASSIVE

go n-aischuirtear
nár aischuirtear
About this website | How to use this website | Feedback | Accessibility | Plugins and widgets | Website App | Grammar Wizard | News