Home New English–Irish Dictionary » NEID »
Search for a word in Irish or English.
Similar words: foidhnigh · foighnigh · aithnigh · féithigh · foilnigh

foithnigh

VERB

VERBAL NOUN

foithniú

VERBAL ADJECTIVE

foithnithe

SINGULAR

1
d'fhoithnigh mé
ar fhoithnigh mé?
níor fhoithnigh mé
2
d'fhoithnigh tú
ar fhoithnigh tú?
níor fhoithnigh tú
3
d'fhoithnigh sé (MASC.)
ar fhoithnigh sé?
níor fhoithnigh sé
d'fhoithnigh sí (FEM.)
ar fhoithnigh sí?
níor fhoithnigh sí

PLURAL

1
d'fhoithníomar
ar fhoithníomar?
níor fhoithníomar
d'fhoithnigh muid
ar fhoithnigh muid?
níor fhoithnigh muid
2
d'fhoithnigh sibh
ar fhoithnigh sibh?
níor fhoithnigh sibh
3
d'fhoithnigh siad
ar fhoithnigh siad?
níor fhoithnigh siad
d'fhoithníodar
ar fhoithníodar?
níor fhoithníodar

PASSIVE

foithníodh
ar foithníodh?
níor foithníodh

SINGULAR

1
foithním
an bhfoithním?
ní fhoithním
2
foithníonn tú
an bhfoithníonn tú?
ní fhoithníonn tú
3
foithníonn sé (MASC.)
an bhfoithníonn sé?
ní fhoithníonn sé
foithníonn sí (FEM.)
an bhfoithníonn sí?
ní fhoithníonn sí

PLURAL

1
foithnímid
an bhfoithnímid?
ní fhoithnímid
foithníonn muid
an bhfoithníonn muid?
ní fhoithníonn muid
2
foithníonn sibh
an bhfoithníonn sibh?
ní fhoithníonn sibh
3
foithníonn siad
an bhfoithníonn siad?
ní fhoithníonn siad

PASSIVE

foithnítear
an bhfoithnítear?
ní fhoithnítear

SINGULAR

1
foithneoidh mé
an bhfoithneoidh mé?
ní fhoithneoidh mé
2
foithneoidh tú
an bhfoithneoidh tú?
ní fhoithneoidh tú
3
foithneoidh sé (MASC.)
an bhfoithneoidh sé?
ní fhoithneoidh sé
foithneoidh sí (FEM.)
an bhfoithneoidh sí?
ní fhoithneoidh sí

PLURAL

1
foithneoimid
an bhfoithneoimid?
ní fhoithneoimid
foithneoidh muid
an bhfoithneoidh muid?
ní fhoithneoidh muid
2
foithneoidh sibh
an bhfoithneoidh sibh?
ní fhoithneoidh sibh
3
foithneoidh siad
an bhfoithneoidh siad?
ní fhoithneoidh siad

PASSIVE

foithneofar
an bhfoithneofar?
ní fhoithneofar

SINGULAR

1
d'fhoithneoinn
an bhfoithneoinn?
ní fhoithneoinn
2
d'fhoithneofá
an bhfoithneofá?
ní fhoithneofá
3
d'fhoithneodh sé (MASC.)
an bhfoithneodh sé?
ní fhoithneodh sé
d'fhoithneodh sí (FEM.)
an bhfoithneodh sí?
ní fhoithneodh sí

PLURAL

1
d'fhoithneoimis
an bhfoithneoimis?
ní fhoithneoimis
d'fhoithneodh muid
an bhfoithneodh muid?
ní fhoithneodh muid
2
d'fhoithneodh sibh
an bhfoithneodh sibh?
ní fhoithneodh sibh
3
d'fhoithneoidís
an bhfoithneoidís?
ní fhoithneoidís
d'fhoithneodh siad
an bhfoithneodh siad?
ní fhoithneodh siad

PASSIVE

d'fhoithneofaí
an bhfoithneofaí?
ní fhoithneofaí

SINGULAR

1
d'fhoithnínn
an bhfoithnínn?
ní fhoithnínn
2
d'fhoithníteá
an bhfoithníteá?
ní fhoithníteá
3
d'fhoithníodh sé (MASC.)
an bhfoithníodh sé?
ní fhoithníodh sé
d'fhoithníodh sí (FEM.)
an bhfoithníodh sí?
ní fhoithníodh sí

PLURAL

1
d'fhoithnímis
an bhfoithnímis?
ní fhoithnímis
d'fhoithníodh muid
an bhfoithníodh muid?
ní fhoithníodh muid
2
d'fhoithníodh sibh
an bhfoithníodh sibh?
ní fhoithníodh sibh
3
d'fhoithnídís
an bhfoithnídís?
ní fhoithnídís
d'fhoithníodh siad
an bhfoithníodh siad?
ní fhoithníodh siad

PASSIVE

d'fhoithnítí
an bhfoithnítí?
ní fhoithnítí

SINGULAR

1
foithním!
ná foithním!
2
foithnigh!
ná foithnigh!
3
foithníodh sé! (MASC.)
ná foithníodh sé!
foithníodh sí! (FEM.)
ná foithníodh sí!

PLURAL

1
foithnímis!
ná foithnímis!
foithníodh muid!
ná foithníodh muid!
2
foithnígí!
ná foithnígí!
3
foithnídís!
ná foithnídís!
foithníodh siad!
ná foithníodh siad!

PASSIVE

foithnítear!
ná foithnítear!

SINGULAR

1
go bhfoithní mé
nár fhoithní mé
2
go bhfoithní tú
nár fhoithní tú
3
go bhfoithní sé (MASC.)
nár fhoithní sé
go bhfoithní sí (FEM.)
nár fhoithní sí

PLURAL

1
go bhfoithnímid
nár fhoithnímid
go bhfoithní muid
nár fhoithní muid
2
go bhfoithní sibh
nár fhoithní sibh
3
go bhfoithní siad
nár fhoithní siad

PASSIVE

go bhfoithnítear
nár fhoithnítear
About this website | How to use this website | Feedback | Accessibility | Plugins and widgets | Website App | Grammar Wizard | News