Home New English–Irish Dictionary » NEID »
Search for a word in Irish or English.
Similar words: ibhe · ith · libh · sibh · tibh

ibh

VERB

VERBAL NOUN

ibhe

VERBAL ADJECTIVE

ife

SINGULAR

1
d'ibh mé
ar ibh mé?
níor ibh mé
2
d'ibh tú
ar ibh tú?
níor ibh tú
3
d'ibh sé (MASC.)
ar ibh sé?
níor ibh sé
d'ibh sí (FEM.)
ar ibh sí?
níor ibh sí

PLURAL

1
d'ibheamar
ar ibheamar?
níor ibheamar
d'ibh muid
ar ibh muid?
níor ibh muid
2
d'ibh sibh
ar ibh sibh?
níor ibh sibh
3
d'ibh siad
ar ibh siad?
níor ibh siad
d'ibheadar
ar ibheadar?
níor ibheadar

PASSIVE

ibheadh
ar ibheadh?
níor ibheadh

SINGULAR

1
ibhim
an ibhim?
ní ibhim
2
ibheann tú
an ibheann tú?
ní ibheann tú
3
ibheann sé (MASC.)
an ibheann sé?
ní ibheann sé
ibheann sí (FEM.)
an ibheann sí?
ní ibheann sí

PLURAL

1
ibhimid
an ibhimid?
ní ibhimid
ibheann muid
an ibheann muid?
ní ibheann muid
2
ibheann sibh
an ibheann sibh?
ní ibheann sibh
3
ibheann siad
an ibheann siad?
ní ibheann siad

PASSIVE

ibhtear
an ibhtear?
ní ibhtear

SINGULAR

1
ibhfidh mé
an ibhfidh mé?
ní ibhfidh mé
2
ibhfidh tú
an ibhfidh tú?
ní ibhfidh tú
3
ibhfidh sé (MASC.)
an ibhfidh sé?
ní ibhfidh sé
ibhfidh sí (FEM.)
an ibhfidh sí?
ní ibhfidh sí

PLURAL

1
ibhfimid
an ibhfimid?
ní ibhfimid
ibhfidh muid
an ibhfidh muid?
ní ibhfidh muid
2
ibhfidh sibh
an ibhfidh sibh?
ní ibhfidh sibh
3
ibhfidh siad
an ibhfidh siad?
ní ibhfidh siad

PASSIVE

ibhfear
an ibhfear?
ní ibhfear

SINGULAR

1
d'ibhfinn
an ibhfinn?
ní ibhfinn
2
d'ibhfeá
an ibhfeá?
ní ibhfeá
3
d'ibhfeadh sé (MASC.)
an ibhfeadh sé?
ní ibhfeadh sé
d'ibhfeadh sí (FEM.)
an ibhfeadh sí?
ní ibhfeadh sí

PLURAL

1
d'ibhfimis
an ibhfimis?
ní ibhfimis
d'ibhfeadh muid
an ibhfeadh muid?
ní ibhfeadh muid
2
d'ibhfeadh sibh
an ibhfeadh sibh?
ní ibhfeadh sibh
3
d'ibhfidís
an ibhfidís?
ní ibhfidís
d'ibhfeadh siad
an ibhfeadh siad?
ní ibhfeadh siad

PASSIVE

d'ibhfí
an ibhfí?
ní ibhfí

SINGULAR

1
d'ibhinn
an ibhinn?
ní ibhinn
2
d'ibhteá
an ibhteá?
ní ibhteá
3
d'ibheadh sé (MASC.)
an ibheadh sé?
ní ibheadh sé
d'ibheadh sí (FEM.)
an ibheadh sí?
ní ibheadh sí

PLURAL

1
d'ibhimis
an ibhimis?
ní ibhimis
d'ibheadh muid
an ibheadh muid?
ní ibheadh muid
2
d'ibheadh sibh
an ibheadh sibh?
ní ibheadh sibh
3
d'ibhidís
an ibhidís?
ní ibhidís
d'ibheadh siad
an ibheadh siad?
ní ibheadh siad

PASSIVE

d'ibhtí
an ibhtí?
ní ibhtí

SINGULAR

1
ibhim!
ná hibhim!
2
ibh!
ná hibh!
3
ibheadh sé! (MASC.)
ná hibheadh sé!
ibheadh sí! (FEM.)
ná hibheadh sí!

PLURAL

1
ibhimis!
ná hibhimis!
ibheadh muid!
ná hibheadh muid!
2
ibhigí!
ná hibhigí!
3
ibhidís!
ná hibhidís!
ibheadh siad!
ná hibheadh siad!

PASSIVE

ibhtear!
ná hibhtear!

SINGULAR

1
go n-ibhe mé
nár ibhe mé
2
go n-ibhe tú
nár ibhe tú
3
go n-ibhe sé (MASC.)
nár ibhe sé
go n-ibhe sí (FEM.)
nár ibhe sí

PLURAL

1
go n-ibhimid
nár ibhimid
go n-ibhe muid
nár ibhe muid
2
go n-ibhe sibh
nár ibhe sibh
3
go n-ibhe siad
nár ibhe siad

PASSIVE

go n-ibhtear
nár ibhtear
About this website | How to use this website | Feedback | Accessibility | Plugins and widgets | Website App | Grammar Wizard | News