Home New English–Irish Dictionary » NEID »
Search for a word in Irish or English.
Similar words: áith · bith · cith · éith · iath

ith

VERB

VERBAL NOUN

ithe

VERBAL ADJECTIVE

ite

SINGULAR

1
d'ith mé
ar ith mé?
níor ith mé
2
d'ith tú
ar ith tú?
níor ith tú
3
d'ith sé (MASC.)
ar ith sé?
níor ith sé
d'ith sí (FEM.)
ar ith sí?
níor ith sí

PLURAL

1
d'itheamar
ar itheamar?
níor itheamar
d'ith muid
ar ith muid?
níor ith muid
2
d'ith sibh
ar ith sibh?
níor ith sibh
3
d'ith siad
ar ith siad?
níor ith siad
d'itheadar
ar itheadar?
níor itheadar

PASSIVE

itheadh
ar itheadh?
níor itheadh

SINGULAR

1
ithim
an ithim?
ní ithim
2
itheann tú
an itheann tú?
ní itheann tú
3
itheann sé (MASC.)
an itheann sé?
ní itheann sé
itheann sí (FEM.)
an itheann sí?
ní itheann sí

PLURAL

1
ithimid
an ithimid?
ní ithimid
itheann muid
an itheann muid?
ní itheann muid
2
itheann sibh
an itheann sibh?
ní itheann sibh
3
itheann siad
an itheann siad?
ní itheann siad

PASSIVE

itear
an itear?
ní itear

SINGULAR

1
íosfaidh mé
an íosfaidh mé?
ní íosfaidh mé
2
íosfaidh tú
an íosfaidh tú?
ní íosfaidh tú
3
íosfaidh sé (MASC.)
an íosfaidh sé?
ní íosfaidh sé
íosfaidh sí (FEM.)
an íosfaidh sí?
ní íosfaidh sí

PLURAL

1
íosfaimid
an íosfaimid?
ní íosfaimid
íosfaidh muid
an íosfaidh muid?
ní íosfaidh muid
2
íosfaidh sibh
an íosfaidh sibh?
ní íosfaidh sibh
3
íosfaidh siad
an íosfaidh siad?
ní íosfaidh siad

PASSIVE

íosfar
an íosfar?
ní íosfar

SINGULAR

1
d'íosfainn
an íosfainn?
ní íosfainn
2
d'íosfá
an íosfá?
ní íosfá
3
d'íosfadh sé (MASC.)
an íosfadh sé?
ní íosfadh sé
d'íosfadh sí (FEM.)
an íosfadh sí?
ní íosfadh sí

PLURAL

1
d'íosfaimis
an íosfaimis?
ní íosfaimis
d'íosfadh muid
an íosfadh muid?
ní íosfadh muid
2
d'íosfadh sibh
an íosfadh sibh?
ní íosfadh sibh
3
d'íosfaidís
an íosfaidís?
ní íosfaidís
d'íosfadh siad
an íosfadh siad?
ní íosfadh siad

PASSIVE

d'íosfaí
an íosfaí?
ní íosfaí

SINGULAR

1
d'ithinn
an ithinn?
ní ithinn
2
d'iteá
an iteá?
ní iteá
3
d'itheadh sé (MASC.)
an itheadh sé?
ní itheadh sé
d'itheadh sí (FEM.)
an itheadh sí?
ní itheadh sí

PLURAL

1
d'ithimis
an ithimis?
ní ithimis
d'itheadh muid
an itheadh muid?
ní itheadh muid
2
d'itheadh sibh
an itheadh sibh?
ní itheadh sibh
3
d'ithidís
an ithidís?
ní ithidís
d'itheadh siad
an itheadh siad?
ní itheadh siad

PASSIVE

d'ití
an ití?
ní ití

SINGULAR

1
ithim!
ná hithim!
2
ith!
ná hith!
3
itheadh sé! (MASC.)
ná hitheadh sé!
itheadh sí! (FEM.)
ná hitheadh sí!

PLURAL

1
ithimis!
ná hithimis!
itheadh muid!
ná hitheadh muid!
2
ithigí!
ná hithigí!
3
ithidís!
ná hithidís!
itheadh siad!
ná hitheadh siad!

PASSIVE

itear!
ná hitear!

SINGULAR

1
go n-ithe mé
nár ithe mé
2
go n-ithe tú
nár ithe tú
3
go n-ithe sé (MASC.)
nár ithe sé
go n-ithe sí (FEM.)
nár ithe sí

PLURAL

1
go n-ithimid
nár ithimid
go n-ithe muid
nár ithe muid
2
go n-ithe sibh
nár ithe sibh
3
go n-ithe siad
nár ithe siad

PASSIVE

go n-itear
nár itear
About this website | How to use this website | Feedback | Accessibility | Plugins and widgets | Website App | Grammar Wizard | News