Home New English–Irish Dictionary » NEID »
Search for a word in Irish or English.
Similar words: aidhm · maidhc · naidhm · madhma · maid
maidhm could be a grammatical form of: aidhm »

maidhm

NOUN
FEMININE
2nd DECLENSION

Singular

NOMINATIVE

maidhm
an mhaidhm

GENITIVE

maidhme
na maidhme

Plural

NOMINATIVE

maidhmeanna
na maidhmeanna

GENITIVE

maidhmeanna
na maidhmeanna

maidhm

VERB

VERBAL NOUN

madhmadh

VERBAL ADJECTIVE

madhmtha

SINGULAR

1
mhaidhm mé
ar mhaidhm mé?
níor mhaidhm mé
2
mhaidhm tú
ar mhaidhm tú?
níor mhaidhm tú
3
mhaidhm sé (MASC.)
ar mhaidhm sé?
níor mhaidhm sé
mhaidhm sí (FEM.)
ar mhaidhm sí?
níor mhaidhm sí

PLURAL

1
mhadhmamar
ar mhadhmamar?
níor mhadhmamar
mhaidhm muid
ar mhaidhm muid?
níor mhaidhm muid
2
mhaidhm sibh
ar mhaidhm sibh?
níor mhaidhm sibh
3
mhaidhm siad
ar mhaidhm siad?
níor mhaidhm siad
mhadhmadar
ar mhadhmadar?
níor mhadhmadar

PASSIVE

madhmadh
ar madhmadh?
níor madhmadh

SINGULAR

1
madhmaim
an madhmaim?
ní mhadhmaim
2
madhmann tú
an madhmann tú?
ní mhadhmann tú
3
madhmann sé (MASC.)
an madhmann sé?
ní mhadhmann sé
madhmann sí (FEM.)
an madhmann sí?
ní mhadhmann sí

PLURAL

1
madhmaimid
an madhmaimid?
ní mhadhmaimid
madhmann muid
an madhmann muid?
ní mhadhmann muid
2
madhmann sibh
an madhmann sibh?
ní mhadhmann sibh
3
madhmann siad
an madhmann siad?
ní mhadhmann siad

PASSIVE

madhmtar
an madhmtar?
ní mhadhmtar

SINGULAR

1
madhmfaidh mé
an madhmfaidh mé?
ní mhadhmfaidh mé
2
madhmfaidh tú
an madhmfaidh tú?
ní mhadhmfaidh tú
3
madhmfaidh sé (MASC.)
an madhmfaidh sé?
ní mhadhmfaidh sé
madhmfaidh sí (FEM.)
an madhmfaidh sí?
ní mhadhmfaidh sí

PLURAL

1
madhmfaimid
an madhmfaimid?
ní mhadhmfaimid
madhmfaidh muid
an madhmfaidh muid?
ní mhadhmfaidh muid
2
madhmfaidh sibh
an madhmfaidh sibh?
ní mhadhmfaidh sibh
3
madhmfaidh siad
an madhmfaidh siad?
ní mhadhmfaidh siad

PASSIVE

madhmfar
an madhmfar?
ní mhadhmfar

SINGULAR

1
mhadhmfainn
an madhmfainn?
ní mhadhmfainn
2
mhadhmfá
an madhmfá?
ní mhadhmfá
3
mhadhmfadh sé (MASC.)
an madhmfadh sé?
ní mhadhmfadh sé
mhadhmfadh sí (FEM.)
an madhmfadh sí?
ní mhadhmfadh sí

PLURAL

1
mhadhmfaimis
an madhmfaimis?
ní mhadhmfaimis
mhadhmfadh muid
an madhmfadh muid?
ní mhadhmfadh muid
2
mhadhmfadh sibh
an madhmfadh sibh?
ní mhadhmfadh sibh
3
mhadhmfaidís
an madhmfaidís?
ní mhadhmfaidís
mhadhmfadh siad
an madhmfadh siad?
ní mhadhmfadh siad

PASSIVE

mhadhmfaí
an madhmfaí?
ní mhadhmfaí

SINGULAR

1
mhadhmainn
an madhmainn?
ní mhadhmainn
2
mhadhmtá
an madhmtá?
ní mhadhmtá
3
mhadhmadh sé (MASC.)
an madhmadh sé?
ní mhadhmadh sé
mhadhmadh sí (FEM.)
an madhmadh sí?
ní mhadhmadh sí

PLURAL

1
mhadhmaimis
an madhmaimis?
ní mhadhmaimis
mhadhmadh muid
an madhmadh muid?
ní mhadhmadh muid
2
mhadhmadh sibh
an madhmadh sibh?
ní mhadhmadh sibh
3
mhadhmaidís
an madhmaidís?
ní mhadhmaidís
mhadhmadh siad
an madhmadh siad?
ní mhadhmadh siad

PASSIVE

mhadhmtaí
an madhmtaí?
ní mhadhmtaí

SINGULAR

1
madhmaim!
ná madhmaim!
2
maidhm!
ná maidhm!
3
madhmadh sé! (MASC.)
ná madhmadh sé!
madhmadh sí! (FEM.)
ná madhmadh sí!

PLURAL

1
madhmaimis!
ná madhmaimis!
madhmadh muid!
ná madhmadh muid!
2
madhmaigí!
ná madhmaigí!
3
madhmaidís!
ná madhmaidís!
madhmadh siad!
ná madhmadh siad!

PASSIVE

madhmtar!
ná madhmtar!

SINGULAR

1
go madhma mé
nár mhadhma mé
2
go madhma tú
nár mhadhma tú
3
go madhma sé (MASC.)
nár mhadhma sé
go madhma sí (FEM.)
nár mhadhma sí

PLURAL

1
go madhmaimid
nár mhadhmaimid
go madhma muid
nár mhadhma muid
2
go madhma sibh
nár mhadhma sibh
3
go madhma siad
nár mhadhma siad

PASSIVE

go madhmtar
nár mhadhmtar
RELATED MATCHES
About this website | How to use this website | Feedback | Accessibility | Plugins and widgets | Website App | Grammar Wizard | News