Home New English–Irish Dictionary » NEID »
Search for a word in Irish or English.
Similar words: manaigh · marcaigh · margaigh · marlaigh · matraigh
maraigh could be a grammatical form of: marach »

maraigh

VERB

VERBAL NOUN

marú

VERBAL ADJECTIVE

maraithe

SINGULAR

1
mharaigh mé
ar mharaigh mé?
níor mharaigh mé
2
mharaigh tú
ar mharaigh tú?
níor mharaigh tú
3
mharaigh sé (MASC.)
ar mharaigh sé?
níor mharaigh sé
mharaigh sí (FEM.)
ar mharaigh sí?
níor mharaigh sí

PLURAL

1
mharaíomar
ar mharaíomar?
níor mharaíomar
mharaigh muid
ar mharaigh muid?
níor mharaigh muid
2
mharaigh sibh
ar mharaigh sibh?
níor mharaigh sibh
3
mharaigh siad
ar mharaigh siad?
níor mharaigh siad
mharaíodar
ar mharaíodar?
níor mharaíodar

PASSIVE

maraíodh
ar maraíodh?
níor maraíodh

SINGULAR

1
maraím
an maraím?
ní mharaím
2
maraíonn tú
an maraíonn tú?
ní mharaíonn tú
3
maraíonn sé (MASC.)
an maraíonn sé?
ní mharaíonn sé
maraíonn sí (FEM.)
an maraíonn sí?
ní mharaíonn sí

PLURAL

1
maraímid
an maraímid?
ní mharaímid
maraíonn muid
an maraíonn muid?
ní mharaíonn muid
2
maraíonn sibh
an maraíonn sibh?
ní mharaíonn sibh
3
maraíonn siad
an maraíonn siad?
ní mharaíonn siad

PASSIVE

maraítear
an maraítear?
ní mharaítear

SINGULAR

1
maróidh mé
an maróidh mé?
ní mharóidh mé
2
maróidh tú
an maróidh tú?
ní mharóidh tú
3
maróidh sé (MASC.)
an maróidh sé?
ní mharóidh sé
maróidh sí (FEM.)
an maróidh sí?
ní mharóidh sí

PLURAL

1
maróimid
an maróimid?
ní mharóimid
maróidh muid
an maróidh muid?
ní mharóidh muid
2
maróidh sibh
an maróidh sibh?
ní mharóidh sibh
3
maróidh siad
an maróidh siad?
ní mharóidh siad

PASSIVE

marófar
an marófar?
ní mharófar

SINGULAR

1
mharóinn
an maróinn?
ní mharóinn
2
mharófá
an marófá?
ní mharófá
3
mharódh sé (MASC.)
an maródh sé?
ní mharódh sé
mharódh sí (FEM.)
an maródh sí?
ní mharódh sí

PLURAL

1
mharóimis
an maróimis?
ní mharóimis
mharódh muid
an maródh muid?
ní mharódh muid
2
mharódh sibh
an maródh sibh?
ní mharódh sibh
3
mharóidís
an maróidís?
ní mharóidís
mharódh siad
an maródh siad?
ní mharódh siad

PASSIVE

mharófaí
an marófaí?
ní mharófaí

SINGULAR

1
mharaínn
an maraínn?
ní mharaínn
2
mharaíteá
an maraíteá?
ní mharaíteá
3
mharaíodh sé (MASC.)
an maraíodh sé?
ní mharaíodh sé
mharaíodh sí (FEM.)
an maraíodh sí?
ní mharaíodh sí

PLURAL

1
mharaímis
an maraímis?
ní mharaímis
mharaíodh muid
an maraíodh muid?
ní mharaíodh muid
2
mharaíodh sibh
an maraíodh sibh?
ní mharaíodh sibh
3
mharaídís
an maraídís?
ní mharaídís
mharaíodh siad
an maraíodh siad?
ní mharaíodh siad

PASSIVE

mharaítí
an maraítí?
ní mharaítí

SINGULAR

1
maraím!
ná maraím!
2
maraigh!
ná maraigh!
3
maraíodh sé! (MASC.)
ná maraíodh sé!
maraíodh sí! (FEM.)
ná maraíodh sí!

PLURAL

1
maraímis!
ná maraímis!
maraíodh muid!
ná maraíodh muid!
2
maraígí!
ná maraígí!
3
maraídís!
ná maraídís!
maraíodh siad!
ná maraíodh siad!

PASSIVE

maraítear!
ná maraítear!

SINGULAR

1
go maraí mé
nár mharaí mé
2
go maraí tú
nár mharaí tú
3
go maraí sé (MASC.)
nár mharaí sé
go maraí sí (FEM.)
nár mharaí sí

PLURAL

1
go maraímid
nár mharaímid
go maraí muid
nár mharaí muid
2
go maraí sibh
nár mharaí sibh
3
go maraí siad
nár mharaí siad

PASSIVE

go maraítear
nár mharaítear
About this website | How to use this website | Feedback | Accessibility | Plugins and widgets | Website App | Grammar Wizard | News