Baile Foclóir Nua Béarla–Gaeilge » FNBG »
Cuardaigh focal Gaeilge nó Béarla.
Focail chosúla: atha · eatha · fatha · luatha · uamha
Tosach A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Seans gur foirm é uatha de: uath »
TORTHAÍ IN FOCLÓIR GAEILGE—BÉARLA
uatha1, m. (gs. ~, pl. ).1. Gram: Singular. San ~, in the singular. 2 = uathadh.
uatha2, a3. Gram: Singular. An uimhir ~, the singular number. Ainmfhocal ~, singular noun.
uatha3 :uath1,2.
ABAIRTÍ IN FOCLÓIR GAEILGE—BÉARLA
Luighidh ~ ar uatha, the many oppress the few.
~ uatha, iolra, singular, plural, number.
Maidir leis an suíomh seo | Conas an suíomh seo a úsáid | Aiseolas | Inrochtaineacht | Breiseáin agus giuirléidí | Aip an tsuímh | An Draoi Gramadaí | Nuacht