Home New English–Irish Dictionary » NEID »
Search for a word in Irish or English.
Similar words: athaimsigh · athainmnigh · achainigh · aicmigh · atháitigh

athaicmigh

VERB

VERBAL NOUN

athaicmiú

VERBAL ADJECTIVE

athaicmithe

SINGULAR

1
d'athaicmigh mé
ar athaicmigh mé?
níor athaicmigh mé
2
d'athaicmigh tú
ar athaicmigh tú?
níor athaicmigh tú
3
d'athaicmigh sé (MASC.)
ar athaicmigh sé?
níor athaicmigh sé
d'athaicmigh sí (FEM.)
ar athaicmigh sí?
níor athaicmigh sí

PLURAL

1
d'athaicmíomar
ar athaicmíomar?
níor athaicmíomar
d'athaicmigh muid
ar athaicmigh muid?
níor athaicmigh muid
2
d'athaicmigh sibh
ar athaicmigh sibh?
níor athaicmigh sibh
3
d'athaicmigh siad
ar athaicmigh siad?
níor athaicmigh siad
d'athaicmíodar
ar athaicmíodar?
níor athaicmíodar

PASSIVE

athaicmíodh
ar athaicmíodh?
níor athaicmíodh

SINGULAR

1
athaicmím
an athaicmím?
ní athaicmím
2
athaicmíonn tú
an athaicmíonn tú?
ní athaicmíonn tú
3
athaicmíonn sé (MASC.)
an athaicmíonn sé?
ní athaicmíonn sé
athaicmíonn sí (FEM.)
an athaicmíonn sí?
ní athaicmíonn sí

PLURAL

1
athaicmímid
an athaicmímid?
ní athaicmímid
athaicmíonn muid
an athaicmíonn muid?
ní athaicmíonn muid
2
athaicmíonn sibh
an athaicmíonn sibh?
ní athaicmíonn sibh
3
athaicmíonn siad
an athaicmíonn siad?
ní athaicmíonn siad

PASSIVE

athaicmítear
an athaicmítear?
ní athaicmítear

SINGULAR

1
athaicmeoidh mé
an athaicmeoidh mé?
ní athaicmeoidh mé
2
athaicmeoidh tú
an athaicmeoidh tú?
ní athaicmeoidh tú
3
athaicmeoidh sé (MASC.)
an athaicmeoidh sé?
ní athaicmeoidh sé
athaicmeoidh sí (FEM.)
an athaicmeoidh sí?
ní athaicmeoidh sí

PLURAL

1
athaicmeoimid
an athaicmeoimid?
ní athaicmeoimid
athaicmeoidh muid
an athaicmeoidh muid?
ní athaicmeoidh muid
2
athaicmeoidh sibh
an athaicmeoidh sibh?
ní athaicmeoidh sibh
3
athaicmeoidh siad
an athaicmeoidh siad?
ní athaicmeoidh siad

PASSIVE

athaicmeofar
an athaicmeofar?
ní athaicmeofar

SINGULAR

1
d'athaicmeoinn
an athaicmeoinn?
ní athaicmeoinn
2
d'athaicmeofá
an athaicmeofá?
ní athaicmeofá
3
d'athaicmeodh sé (MASC.)
an athaicmeodh sé?
ní athaicmeodh sé
d'athaicmeodh sí (FEM.)
an athaicmeodh sí?
ní athaicmeodh sí

PLURAL

1
d'athaicmeoimis
an athaicmeoimis?
ní athaicmeoimis
d'athaicmeodh muid
an athaicmeodh muid?
ní athaicmeodh muid
2
d'athaicmeodh sibh
an athaicmeodh sibh?
ní athaicmeodh sibh
3
d'athaicmeoidís
an athaicmeoidís?
ní athaicmeoidís
d'athaicmeodh siad
an athaicmeodh siad?
ní athaicmeodh siad

PASSIVE

d'athaicmeofaí
an athaicmeofaí?
ní athaicmeofaí

SINGULAR

1
d'athaicmínn
an athaicmínn?
ní athaicmínn
2
d'athaicmíteá
an athaicmíteá?
ní athaicmíteá
3
d'athaicmíodh sé (MASC.)
an athaicmíodh sé?
ní athaicmíodh sé
d'athaicmíodh sí (FEM.)
an athaicmíodh sí?
ní athaicmíodh sí

PLURAL

1
d'athaicmímis
an athaicmímis?
ní athaicmímis
d'athaicmíodh muid
an athaicmíodh muid?
ní athaicmíodh muid
2
d'athaicmíodh sibh
an athaicmíodh sibh?
ní athaicmíodh sibh
3
d'athaicmídís
an athaicmídís?
ní athaicmídís
d'athaicmíodh siad
an athaicmíodh siad?
ní athaicmíodh siad

PASSIVE

d'athaicmítí
an athaicmítí?
ní athaicmítí

SINGULAR

1
athaicmím!
ná hathaicmím!
2
athaicmigh!
ná hathaicmigh!
3
athaicmíodh sé! (MASC.)
ná hathaicmíodh sé!
athaicmíodh sí! (FEM.)
ná hathaicmíodh sí!

PLURAL

1
athaicmímis!
ná hathaicmímis!
athaicmíodh muid!
ná hathaicmíodh muid!
2
athaicmígí!
ná hathaicmígí!
3
athaicmídís!
ná hathaicmídís!
athaicmíodh siad!
ná hathaicmíodh siad!

PASSIVE

athaicmítear!
ná hathaicmítear!

SINGULAR

1
go n-athaicmí mé
nár athaicmí mé
2
go n-athaicmí tú
nár athaicmí tú
3
go n-athaicmí sé (MASC.)
nár athaicmí sé
go n-athaicmí sí (FEM.)
nár athaicmí sí

PLURAL

1
go n-athaicmímid
nár athaicmímid
go n-athaicmí muid
nár athaicmí muid
2
go n-athaicmí sibh
nár athaicmí sibh
3
go n-athaicmí siad
nár athaicmí siad

PASSIVE

go n-athaicmítear
nár athaicmítear
About this website | How to use this website | Feedback | Accessibility | Plugins and widgets | Website App | Grammar Wizard | News