Home New English–Irish Dictionary » NEID »
Search for a word in Irish or English.

athcheartaigh

VERB

VERBAL NOUN

athcheartú

VERBAL ADJECTIVE

athcheartaithe

SINGULAR

1
d'athcheartaigh mé
ar athcheartaigh mé?
níor athcheartaigh mé
2
d'athcheartaigh tú
ar athcheartaigh tú?
níor athcheartaigh tú
3
d'athcheartaigh sé (MASC.)
ar athcheartaigh sé?
níor athcheartaigh sé
d'athcheartaigh sí (FEM.)
ar athcheartaigh sí?
níor athcheartaigh sí

PLURAL

1
d'athcheartaíomar
ar athcheartaíomar?
níor athcheartaíomar
d'athcheartaigh muid
ar athcheartaigh muid?
níor athcheartaigh muid
2
d'athcheartaigh sibh
ar athcheartaigh sibh?
níor athcheartaigh sibh
3
d'athcheartaigh siad
ar athcheartaigh siad?
níor athcheartaigh siad
d'athcheartaíodar
ar athcheartaíodar?
níor athcheartaíodar

PASSIVE

athcheartaíodh
ar athcheartaíodh?
níor athcheartaíodh

SINGULAR

1
athcheartaím
an athcheartaím?
ní athcheartaím
2
athcheartaíonn tú
an athcheartaíonn tú?
ní athcheartaíonn tú
3
athcheartaíonn sé (MASC.)
an athcheartaíonn sé?
ní athcheartaíonn sé
athcheartaíonn sí (FEM.)
an athcheartaíonn sí?
ní athcheartaíonn sí

PLURAL

1
athcheartaímid
an athcheartaímid?
ní athcheartaímid
athcheartaíonn muid
an athcheartaíonn muid?
ní athcheartaíonn muid
2
athcheartaíonn sibh
an athcheartaíonn sibh?
ní athcheartaíonn sibh
3
athcheartaíonn siad
an athcheartaíonn siad?
ní athcheartaíonn siad

PASSIVE

athcheartaítear
an athcheartaítear?
ní athcheartaítear

SINGULAR

1
athcheartóidh mé
an athcheartóidh mé?
ní athcheartóidh mé
2
athcheartóidh tú
an athcheartóidh tú?
ní athcheartóidh tú
3
athcheartóidh sé (MASC.)
an athcheartóidh sé?
ní athcheartóidh sé
athcheartóidh sí (FEM.)
an athcheartóidh sí?
ní athcheartóidh sí

PLURAL

1
athcheartóimid
an athcheartóimid?
ní athcheartóimid
athcheartóidh muid
an athcheartóidh muid?
ní athcheartóidh muid
2
athcheartóidh sibh
an athcheartóidh sibh?
ní athcheartóidh sibh
3
athcheartóidh siad
an athcheartóidh siad?
ní athcheartóidh siad

PASSIVE

athcheartófar
an athcheartófar?
ní athcheartófar

SINGULAR

1
d'athcheartóinn
an athcheartóinn?
ní athcheartóinn
2
d'athcheartófá
an athcheartófá?
ní athcheartófá
3
d'athcheartódh sé (MASC.)
an athcheartódh sé?
ní athcheartódh sé
d'athcheartódh sí (FEM.)
an athcheartódh sí?
ní athcheartódh sí

PLURAL

1
d'athcheartóimis
an athcheartóimis?
ní athcheartóimis
d'athcheartódh muid
an athcheartódh muid?
ní athcheartódh muid
2
d'athcheartódh sibh
an athcheartódh sibh?
ní athcheartódh sibh
3
d'athcheartóidís
an athcheartóidís?
ní athcheartóidís
d'athcheartódh siad
an athcheartódh siad?
ní athcheartódh siad

PASSIVE

d'athcheartófaí
an athcheartófaí?
ní athcheartófaí

SINGULAR

1
d'athcheartaínn
an athcheartaínn?
ní athcheartaínn
2
d'athcheartaíteá
an athcheartaíteá?
ní athcheartaíteá
3
d'athcheartaíodh sé (MASC.)
an athcheartaíodh sé?
ní athcheartaíodh sé
d'athcheartaíodh sí (FEM.)
an athcheartaíodh sí?
ní athcheartaíodh sí

PLURAL

1
d'athcheartaímis
an athcheartaímis?
ní athcheartaímis
d'athcheartaíodh muid
an athcheartaíodh muid?
ní athcheartaíodh muid
2
d'athcheartaíodh sibh
an athcheartaíodh sibh?
ní athcheartaíodh sibh
3
d'athcheartaídís
an athcheartaídís?
ní athcheartaídís
d'athcheartaíodh siad
an athcheartaíodh siad?
ní athcheartaíodh siad

PASSIVE

d'athcheartaítí
an athcheartaítí?
ní athcheartaítí

SINGULAR

1
athcheartaím!
ná hathcheartaím!
2
athcheartaigh!
ná hathcheartaigh!
3
athcheartaíodh sé! (MASC.)
ná hathcheartaíodh sé!
athcheartaíodh sí! (FEM.)
ná hathcheartaíodh sí!

PLURAL

1
athcheartaímis!
ná hathcheartaímis!
athcheartaíodh muid!
ná hathcheartaíodh muid!
2
athcheartaígí!
ná hathcheartaígí!
3
athcheartaídís!
ná hathcheartaídís!
athcheartaíodh siad!
ná hathcheartaíodh siad!

PASSIVE

athcheartaítear!
ná hathcheartaítear!

SINGULAR

1
go n-athcheartaí mé
nár athcheartaí mé
2
go n-athcheartaí tú
nár athcheartaí tú
3
go n-athcheartaí sé (MASC.)
nár athcheartaí sé
go n-athcheartaí sí (FEM.)
nár athcheartaí sí

PLURAL

1
go n-athcheartaímid
nár athcheartaímid
go n-athcheartaí muid
nár athcheartaí muid
2
go n-athcheartaí sibh
nár athcheartaí sibh
3
go n-athcheartaí siad
nár athcheartaí siad

PASSIVE

go n-athcheartaítear
nár athcheartaítear
About this website | How to use this website | Feedback | Accessibility | Plugins and widgets | Website App | Grammar Wizard | News