Home New English–Irish Dictionary » NEID »
Search for a word in Irish or English.
Similar words: adhbh · badhbh · fadhb · faidhbh · fodhbh

fadhbh

NOUN
FEMININE

Singular

NOMINATIVE

fadhbh
an fhadhbh

GENITIVE

faidhbhe
na faidhbhe

Plural

NOMINATIVE

fadhbha
na fadhbha

GENITIVE

fadhbh
na bhfadhbh

fadhbh

VERB

VERBAL NOUN

fadhbhadh

VERBAL ADJECTIVE

fadhbhtha

SINGULAR

1
d'fhadhbh mé
ar fhadhbh mé?
níor fhadhbh mé
2
d'fhadhbh tú
ar fhadhbh tú?
níor fhadhbh tú
3
d'fhadhbh sé (MASC.)
ar fhadhbh sé?
níor fhadhbh sé
d'fhadhbh sí (FEM.)
ar fhadhbh sí?
níor fhadhbh sí

PLURAL

1
d'fhadhbhamar
ar fhadhbhamar?
níor fhadhbhamar
d'fhadhbh muid
ar fhadhbh muid?
níor fhadhbh muid
2
d'fhadhbh sibh
ar fhadhbh sibh?
níor fhadhbh sibh
3
d'fhadhbh siad
ar fhadhbh siad?
níor fhadhbh siad
d'fhadhbhadar
ar fhadhbhadar?
níor fhadhbhadar

PASSIVE

fadhbhadh
ar fadhbhadh?
níor fadhbhadh

SINGULAR

1
fadhbhaim
an bhfadhbhaim?
ní fhadhbhaim
2
fadhbhann tú
an bhfadhbhann tú?
ní fhadhbhann tú
3
fadhbhann sé (MASC.)
an bhfadhbhann sé?
ní fhadhbhann sé
fadhbhann sí (FEM.)
an bhfadhbhann sí?
ní fhadhbhann sí

PLURAL

1
fadhbhaimid
an bhfadhbhaimid?
ní fhadhbhaimid
fadhbhann muid
an bhfadhbhann muid?
ní fhadhbhann muid
2
fadhbhann sibh
an bhfadhbhann sibh?
ní fhadhbhann sibh
3
fadhbhann siad
an bhfadhbhann siad?
ní fhadhbhann siad

PASSIVE

fadhbhtar
an bhfadhbhtar?
ní fhadhbhtar

SINGULAR

1
fadhbhfaidh mé
an bhfadhbhfaidh mé?
ní fhadhbhfaidh mé
2
fadhbhfaidh tú
an bhfadhbhfaidh tú?
ní fhadhbhfaidh tú
3
fadhbhfaidh sé (MASC.)
an bhfadhbhfaidh sé?
ní fhadhbhfaidh sé
fadhbhfaidh sí (FEM.)
an bhfadhbhfaidh sí?
ní fhadhbhfaidh sí

PLURAL

1
fadhbhfaimid
an bhfadhbhfaimid?
ní fhadhbhfaimid
fadhbhfaidh muid
an bhfadhbhfaidh muid?
ní fhadhbhfaidh muid
2
fadhbhfaidh sibh
an bhfadhbhfaidh sibh?
ní fhadhbhfaidh sibh
3
fadhbhfaidh siad
an bhfadhbhfaidh siad?
ní fhadhbhfaidh siad

PASSIVE

fadhbhfar
an bhfadhbhfar?
ní fhadhbhfar

SINGULAR

1
d'fhadhbhfainn
an bhfadhbhfainn?
ní fhadhbhfainn
2
d'fhadhbhfá
an bhfadhbhfá?
ní fhadhbhfá
3
d'fhadhbhfadh sé (MASC.)
an bhfadhbhfadh sé?
ní fhadhbhfadh sé
d'fhadhbhfadh sí (FEM.)
an bhfadhbhfadh sí?
ní fhadhbhfadh sí

PLURAL

1
d'fhadhbhfaimis
an bhfadhbhfaimis?
ní fhadhbhfaimis
d'fhadhbhfadh muid
an bhfadhbhfadh muid?
ní fhadhbhfadh muid
2
d'fhadhbhfadh sibh
an bhfadhbhfadh sibh?
ní fhadhbhfadh sibh
3
d'fhadhbhfaidís
an bhfadhbhfaidís?
ní fhadhbhfaidís
d'fhadhbhfadh siad
an bhfadhbhfadh siad?
ní fhadhbhfadh siad

PASSIVE

d'fhadhbhfaí
an bhfadhbhfaí?
ní fhadhbhfaí

SINGULAR

1
d'fhadhbhainn
an bhfadhbhainn?
ní fhadhbhainn
2
d'fhadhbhtá
an bhfadhbhtá?
ní fhadhbhtá
3
d'fhadhbhadh sé (MASC.)
an bhfadhbhadh sé?
ní fhadhbhadh sé
d'fhadhbhadh sí (FEM.)
an bhfadhbhadh sí?
ní fhadhbhadh sí

PLURAL

1
d'fhadhbhaimis
an bhfadhbhaimis?
ní fhadhbhaimis
d'fhadhbhadh muid
an bhfadhbhadh muid?
ní fhadhbhadh muid
2
d'fhadhbhadh sibh
an bhfadhbhadh sibh?
ní fhadhbhadh sibh
3
d'fhadhbhaidís
an bhfadhbhaidís?
ní fhadhbhaidís
d'fhadhbhadh siad
an bhfadhbhadh siad?
ní fhadhbhadh siad

PASSIVE

d'fhadhbhtaí
an bhfadhbhtaí?
ní fhadhbhtaí

SINGULAR

1
fadhbhaim!
ná fadhbhaim!
2
fadhbh!
ná fadhbh!
3
fadhbhadh sé! (MASC.)
ná fadhbhadh sé!
fadhbhadh sí! (FEM.)
ná fadhbhadh sí!

PLURAL

1
fadhbhaimis!
ná fadhbhaimis!
fadhbhadh muid!
ná fadhbhadh muid!
2
fadhbhaigí!
ná fadhbhaigí!
3
fadhbhaidís!
ná fadhbhaidís!
fadhbhadh siad!
ná fadhbhadh siad!

PASSIVE

fadhbhtar!
ná fadhbhtar!

SINGULAR

1
go bhfadhbha mé
nár fhadhbha mé
2
go bhfadhbha tú
nár fhadhbha tú
3
go bhfadhbha sé (MASC.)
nár fhadhbha sé
go bhfadhbha sí (FEM.)
nár fhadhbha sí

PLURAL

1
go bhfadhbhaimid
nár fhadhbhaimid
go bhfadhbha muid
nár fhadhbha muid
2
go bhfadhbha sibh
nár fhadhbha sibh
3
go bhfadhbha siad
nár fhadhbha siad

PASSIVE

go bhfadhbhtar
nár fhadhbhtar
About this website | How to use this website | Feedback | Accessibility | Plugins and widgets | Website App | Grammar Wizard | News