Home New English–Irish Dictionary » NEID »
Search for a word in Irish or English.
Similar words: foichill · aicill · faichle · faithchill · fichille

faichill

NOUN
FEMININE
2nd DECLENSION

Singular

NOMINATIVE

faichill
an fhaichill

GENITIVE

faichille
na faichille

faichill

VERB

VERBAL NOUN

faichill

VERBAL ADJECTIVE

faichillte

SINGULAR

1
d'fhaichill mé
ar fhaichill mé?
níor fhaichill mé
2
d'fhaichill tú
ar fhaichill tú?
níor fhaichill tú
3
d'fhaichill sé (MASC.)
ar fhaichill sé?
níor fhaichill sé
d'fhaichill sí (FEM.)
ar fhaichill sí?
níor fhaichill sí

PLURAL

1
d'fhaichilleamar
ar fhaichilleamar?
níor fhaichilleamar
d'fhaichill muid
ar fhaichill muid?
níor fhaichill muid
2
d'fhaichill sibh
ar fhaichill sibh?
níor fhaichill sibh
3
d'fhaichill siad
ar fhaichill siad?
níor fhaichill siad
d'fhaichilleadar
ar fhaichilleadar?
níor fhaichilleadar

PASSIVE

faichilleadh
ar faichilleadh?
níor faichilleadh

SINGULAR

1
faichillim
an bhfaichillim?
ní fhaichillim
2
faichilleann tú
an bhfaichilleann tú?
ní fhaichilleann tú
3
faichilleann sé (MASC.)
an bhfaichilleann sé?
ní fhaichilleann sé
faichilleann sí (FEM.)
an bhfaichilleann sí?
ní fhaichilleann sí

PLURAL

1
faichillimid
an bhfaichillimid?
ní fhaichillimid
faichilleann muid
an bhfaichilleann muid?
ní fhaichilleann muid
2
faichilleann sibh
an bhfaichilleann sibh?
ní fhaichilleann sibh
3
faichilleann siad
an bhfaichilleann siad?
ní fhaichilleann siad

PASSIVE

faichilltear
an bhfaichilltear?
ní fhaichilltear

SINGULAR

1
faichillfidh mé
an bhfaichillfidh mé?
ní fhaichillfidh mé
2
faichillfidh tú
an bhfaichillfidh tú?
ní fhaichillfidh tú
3
faichillfidh sé (MASC.)
an bhfaichillfidh sé?
ní fhaichillfidh sé
faichillfidh sí (FEM.)
an bhfaichillfidh sí?
ní fhaichillfidh sí

PLURAL

1
faichillfimid
an bhfaichillfimid?
ní fhaichillfimid
faichillfidh muid
an bhfaichillfidh muid?
ní fhaichillfidh muid
2
faichillfidh sibh
an bhfaichillfidh sibh?
ní fhaichillfidh sibh
3
faichillfidh siad
an bhfaichillfidh siad?
ní fhaichillfidh siad

PASSIVE

faichillfear
an bhfaichillfear?
ní fhaichillfear

SINGULAR

1
d'fhaichillfinn
an bhfaichillfinn?
ní fhaichillfinn
2
d'fhaichillfeá
an bhfaichillfeá?
ní fhaichillfeá
3
d'fhaichillfeadh sé (MASC.)
an bhfaichillfeadh sé?
ní fhaichillfeadh sé
d'fhaichillfeadh sí (FEM.)
an bhfaichillfeadh sí?
ní fhaichillfeadh sí

PLURAL

1
d'fhaichillfimis
an bhfaichillfimis?
ní fhaichillfimis
d'fhaichillfeadh muid
an bhfaichillfeadh muid?
ní fhaichillfeadh muid
2
d'fhaichillfeadh sibh
an bhfaichillfeadh sibh?
ní fhaichillfeadh sibh
3
d'fhaichillfidís
an bhfaichillfidís?
ní fhaichillfidís
d'fhaichillfeadh siad
an bhfaichillfeadh siad?
ní fhaichillfeadh siad

PASSIVE

d'fhaichillfí
an bhfaichillfí?
ní fhaichillfí

SINGULAR

1
d'fhaichillinn
an bhfaichillinn?
ní fhaichillinn
2
d'fhaichillteá
an bhfaichillteá?
ní fhaichillteá
3
d'fhaichilleadh sé (MASC.)
an bhfaichilleadh sé?
ní fhaichilleadh sé
d'fhaichilleadh sí (FEM.)
an bhfaichilleadh sí?
ní fhaichilleadh sí

PLURAL

1
d'fhaichillimis
an bhfaichillimis?
ní fhaichillimis
d'fhaichilleadh muid
an bhfaichilleadh muid?
ní fhaichilleadh muid
2
d'fhaichilleadh sibh
an bhfaichilleadh sibh?
ní fhaichilleadh sibh
3
d'fhaichillidís
an bhfaichillidís?
ní fhaichillidís
d'fhaichilleadh siad
an bhfaichilleadh siad?
ní fhaichilleadh siad

PASSIVE

d'fhaichilltí
an bhfaichilltí?
ní fhaichilltí

SINGULAR

1
faichillim!
ná faichillim!
2
faichill!
ná faichill!
3
faichilleadh sé! (MASC.)
ná faichilleadh sé!
faichilleadh sí! (FEM.)
ná faichilleadh sí!

PLURAL

1
faichillimis!
ná faichillimis!
faichilleadh muid!
ná faichilleadh muid!
2
faichilligí!
ná faichilligí!
3
faichillidís!
ná faichillidís!
faichilleadh siad!
ná faichilleadh siad!

PASSIVE

faichilltear!
ná faichilltear!

SINGULAR

1
go bhfaichille mé
nár fhaichille mé
2
go bhfaichille tú
nár fhaichille tú
3
go bhfaichille sé (MASC.)
nár fhaichille sé
go bhfaichille sí (FEM.)
nár fhaichille sí

PLURAL

1
go bhfaichillimid
nár fhaichillimid
go bhfaichille muid
nár fhaichille muid
2
go bhfaichille sibh
nár fhaichille sibh
3
go bhfaichille siad
nár fhaichille siad

PASSIVE

go bhfaichilltear
nár fhaichilltear
About this website | How to use this website | Feedback | Accessibility | Plugins and widgets | Website App | Grammar Wizard | News