Home New English–Irish Dictionary » NEID »
Search for a word in Irish or English.
Similar words: earr · garr · gear · gearb · gearg

gearr

ADJECTIVE
1st DECLENSION

Singular

NOMINATIVE

gearr (MASC.)
ghearr (FEM.)

GENITIVE

ghearr (MASC.)
giorra (FEM.)

Plural

NOMINATIVE

gearra
ghearra (SLENDER CONSONANTS)

GENITIVE

gearra (STRONG PLURALS)
gearr (WEAK PLURALS)

Other forms

COMPARATIVE

níos giorra
ní ba ghiorra

SUPERLATIVE

is giorra
ba ghiorra

gearr

NOUN
MASCULINE
4th DECLENSION

Singular

NOMINATIVE

gearr
an gearr

GENITIVE

gearr
an ghearr

Plural

NOMINATIVE

gearraí
na gearraí

GENITIVE

gearraí
na ngearraí

gearr

VERB

VERBAL NOUN

gearradh

VERBAL ADJECTIVE

gearrtha

SINGULAR

1
ghearr mé
ar ghearr mé?
níor ghearr mé
2
ghearr tú
ar ghearr tú?
níor ghearr tú
3
ghearr sé (MASC.)
ar ghearr sé?
níor ghearr sé
ghearr sí (FEM.)
ar ghearr sí?
níor ghearr sí

PLURAL

1
ghearramar
ar ghearramar?
níor ghearramar
ghearr muid
ar ghearr muid?
níor ghearr muid
2
ghearr sibh
ar ghearr sibh?
níor ghearr sibh
3
ghearr siad
ar ghearr siad?
níor ghearr siad
ghearradar
ar ghearradar?
níor ghearradar

PASSIVE

gearradh
ar gearradh?
níor gearradh

SINGULAR

1
gearraim
an ngearraim?
ní ghearraim
2
gearrann tú
an ngearrann tú?
ní ghearrann tú
3
gearrann sé (MASC.)
an ngearrann sé?
ní ghearrann sé
gearrann sí (FEM.)
an ngearrann sí?
ní ghearrann sí

PLURAL

1
gearraimid
an ngearraimid?
ní ghearraimid
gearrann muid
an ngearrann muid?
ní ghearrann muid
2
gearrann sibh
an ngearrann sibh?
ní ghearrann sibh
3
gearrann siad
an ngearrann siad?
ní ghearrann siad

PASSIVE

gearrtar
an ngearrtar?
ní ghearrtar

SINGULAR

1
gearrfaidh mé
an ngearrfaidh mé?
ní ghearrfaidh mé
2
gearrfaidh tú
an ngearrfaidh tú?
ní ghearrfaidh tú
3
gearrfaidh sé (MASC.)
an ngearrfaidh sé?
ní ghearrfaidh sé
gearrfaidh sí (FEM.)
an ngearrfaidh sí?
ní ghearrfaidh sí

PLURAL

1
gearrfaimid
an ngearrfaimid?
ní ghearrfaimid
gearrfaidh muid
an ngearrfaidh muid?
ní ghearrfaidh muid
2
gearrfaidh sibh
an ngearrfaidh sibh?
ní ghearrfaidh sibh
3
gearrfaidh siad
an ngearrfaidh siad?
ní ghearrfaidh siad

PASSIVE

gearrfar
an ngearrfar?
ní ghearrfar

SINGULAR

1
ghearrfainn
an ngearrfainn?
ní ghearrfainn
2
ghearrfá
an ngearrfá?
ní ghearrfá
3
ghearrfadh sé (MASC.)
an ngearrfadh sé?
ní ghearrfadh sé
ghearrfadh sí (FEM.)
an ngearrfadh sí?
ní ghearrfadh sí

PLURAL

1
ghearrfaimis
an ngearrfaimis?
ní ghearrfaimis
ghearrfadh muid
an ngearrfadh muid?
ní ghearrfadh muid
2
ghearrfadh sibh
an ngearrfadh sibh?
ní ghearrfadh sibh
3
ghearrfaidís
an ngearrfaidís?
ní ghearrfaidís
ghearrfadh siad
an ngearrfadh siad?
ní ghearrfadh siad

PASSIVE

ghearrfaí
an ngearrfaí?
ní ghearrfaí

SINGULAR

1
ghearrainn
an ngearrainn?
ní ghearrainn
2
ghearrtá
an ngearrtá?
ní ghearrtá
3
ghearradh sé (MASC.)
an ngearradh sé?
ní ghearradh sé
ghearradh sí (FEM.)
an ngearradh sí?
ní ghearradh sí

PLURAL

1
ghearraimis
an ngearraimis?
ní ghearraimis
ghearradh muid
an ngearradh muid?
ní ghearradh muid
2
ghearradh sibh
an ngearradh sibh?
ní ghearradh sibh
3
ghearraidís
an ngearraidís?
ní ghearraidís
ghearradh siad
an ngearradh siad?
ní ghearradh siad

PASSIVE

ghearrtaí
an ngearrtaí?
ní ghearrtaí

SINGULAR

1
gearraim!
ná gearraim!
2
gearr!
ná gearr!
3
gearradh sé! (MASC.)
ná gearradh sé!
gearradh sí! (FEM.)
ná gearradh sí!

PLURAL

1
gearraimis!
ná gearraimis!
gearradh muid!
ná gearradh muid!
2
gearraigí!
ná gearraigí!
3
gearraidís!
ná gearraidís!
gearradh siad!
ná gearradh siad!

PASSIVE

gearrtar!
ná gearrtar!

SINGULAR

1
go ngearra mé
nár ghearra mé
2
go ngearra tú
nár ghearra tú
3
go ngearra sé (MASC.)
nár ghearra sé
go ngearra sí (FEM.)
nár ghearra sí

PLURAL

1
go ngearraimid
nár ghearraimid
go ngearra muid
nár ghearra muid
2
go ngearra sibh
nár ghearra sibh
3
go ngearra siad
nár ghearra siad

PASSIVE

go ngearrtar
nár ghearrtar
About this website | How to use this website | Feedback | Accessibility | Plugins and widgets | Website App | Grammar Wizard | News