Home New English–Irish Dictionary » NEID »
Search for a word in Irish or English.
Similar words: adhgharbh · aisghabh · athghas · athach · athadh

athghabh

VERB

VERBAL NOUN

athghabháil

VERBAL ADJECTIVE

athghafa

SINGULAR

1
d'athghabh mé
ar athghabh mé?
níor athghabh mé
2
d'athghabh tú
ar athghabh tú?
níor athghabh tú
3
d'athghabh sé (MASC.)
ar athghabh sé?
níor athghabh sé
d'athghabh sí (FEM.)
ar athghabh sí?
níor athghabh sí

PLURAL

1
d'athghabhamar
ar athghabhamar?
níor athghabhamar
d'athghabh muid
ar athghabh muid?
níor athghabh muid
2
d'athghabh sibh
ar athghabh sibh?
níor athghabh sibh
3
d'athghabh siad
ar athghabh siad?
níor athghabh siad
d'athghabhadar
ar athghabhadar?
níor athghabhadar

PASSIVE

athghabhadh
ar athghabhadh?
níor athghabhadh

SINGULAR

1
athghabhaim
an athghabhaim?
ní athghabhaim
2
athghabhann tú
an athghabhann tú?
ní athghabhann tú
3
athghabhann sé (MASC.)
an athghabhann sé?
ní athghabhann sé
athghabhann sí (FEM.)
an athghabhann sí?
ní athghabhann sí

PLURAL

1
athghabhaimid
an athghabhaimid?
ní athghabhaimid
athghabhann muid
an athghabhann muid?
ní athghabhann muid
2
athghabhann sibh
an athghabhann sibh?
ní athghabhann sibh
3
athghabhann siad
an athghabhann siad?
ní athghabhann siad

PASSIVE

athghabhtar
an athghabhtar?
ní athghabhtar

SINGULAR

1
athghabhfaidh mé
an athghabhfaidh mé?
ní athghabhfaidh mé
2
athghabhfaidh tú
an athghabhfaidh tú?
ní athghabhfaidh tú
3
athghabhfaidh sé (MASC.)
an athghabhfaidh sé?
ní athghabhfaidh sé
athghabhfaidh sí (FEM.)
an athghabhfaidh sí?
ní athghabhfaidh sí

PLURAL

1
athghabhfaimid
an athghabhfaimid?
ní athghabhfaimid
athghabhfaidh muid
an athghabhfaidh muid?
ní athghabhfaidh muid
2
athghabhfaidh sibh
an athghabhfaidh sibh?
ní athghabhfaidh sibh
3
athghabhfaidh siad
an athghabhfaidh siad?
ní athghabhfaidh siad

PASSIVE

athghabhfar
an athghabhfar?
ní athghabhfar

SINGULAR

1
d'athghabhfainn
an athghabhfainn?
ní athghabhfainn
2
d'athghabhfá
an athghabhfá?
ní athghabhfá
3
d'athghabhfadh sé (MASC.)
an athghabhfadh sé?
ní athghabhfadh sé
d'athghabhfadh sí (FEM.)
an athghabhfadh sí?
ní athghabhfadh sí

PLURAL

1
d'athghabhfaimis
an athghabhfaimis?
ní athghabhfaimis
d'athghabhfadh muid
an athghabhfadh muid?
ní athghabhfadh muid
2
d'athghabhfadh sibh
an athghabhfadh sibh?
ní athghabhfadh sibh
3
d'athghabhfaidís
an athghabhfaidís?
ní athghabhfaidís
d'athghabhfadh siad
an athghabhfadh siad?
ní athghabhfadh siad

PASSIVE

d'athghabhfaí
an athghabhfaí?
ní athghabhfaí

SINGULAR

1
d'athghabhainn
an athghabhainn?
ní athghabhainn
2
d'athghabhtá
an athghabhtá?
ní athghabhtá
3
d'athghabhadh sé (MASC.)
an athghabhadh sé?
ní athghabhadh sé
d'athghabhadh sí (FEM.)
an athghabhadh sí?
ní athghabhadh sí

PLURAL

1
d'athghabhaimis
an athghabhaimis?
ní athghabhaimis
d'athghabhadh muid
an athghabhadh muid?
ní athghabhadh muid
2
d'athghabhadh sibh
an athghabhadh sibh?
ní athghabhadh sibh
3
d'athghabhaidís
an athghabhaidís?
ní athghabhaidís
d'athghabhadh siad
an athghabhadh siad?
ní athghabhadh siad

PASSIVE

d'athghabhtaí
an athghabhtaí?
ní athghabhtaí

SINGULAR

1
athghabhaim!
ná hathghabhaim!
2
athghabh!
ná hathghabh!
3
athghabhadh sé! (MASC.)
ná hathghabhadh sé!
athghabhadh sí! (FEM.)
ná hathghabhadh sí!

PLURAL

1
athghabhaimis!
ná hathghabhaimis!
athghabhadh muid!
ná hathghabhadh muid!
2
athghabhaigí!
ná hathghabhaigí!
3
athghabhaidís!
ná hathghabhaidís!
athghabhadh siad!
ná hathghabhadh siad!

PASSIVE

athghabhtar!
ná hathghabhtar!

SINGULAR

1
go n-athghabha mé
nár athghabha mé
2
go n-athghabha tú
nár athghabha tú
3
go n-athghabha sé (MASC.)
nár athghabha sé
go n-athghabha sí (FEM.)
nár athghabha sí

PLURAL

1
go n-athghabhaimid
nár athghabhaimid
go n-athghabha muid
nár athghabha muid
2
go n-athghabha sibh
nár athghabha sibh
3
go n-athghabha siad
nár athghabha siad

PASSIVE

go n-athghabhtar
nár athghabhtar
About this website | How to use this website | Feedback | Accessibility | Plugins and widgets | Website App | Grammar Wizard | News