Home New English–Irish Dictionary » NEID »
Search for a word in Irish or English.
Similar words: athghairm · athair · athdháir · athghairid · athghéar

athghair

VERB

VERBAL NOUN

athghairm

VERBAL ADJECTIVE

athghairthe

SINGULAR

1
d'athghair mé
ar athghair mé?
níor athghair mé
2
d'athghair tú
ar athghair tú?
níor athghair tú
3
d'athghair sé (MASC.)
ar athghair sé?
níor athghair sé
d'athghair sí (FEM.)
ar athghair sí?
níor athghair sí

PLURAL

1
d'athghaireamar
ar athghaireamar?
níor athghaireamar
d'athghair muid
ar athghair muid?
níor athghair muid
2
d'athghair sibh
ar athghair sibh?
níor athghair sibh
3
d'athghair siad
ar athghair siad?
níor athghair siad
d'athghaireadar
ar athghaireadar?
níor athghaireadar

PASSIVE

athghaireadh
ar athghaireadh?
níor athghaireadh

SINGULAR

1
athghairim
an athghairim?
ní athghairim
2
athghaireann tú
an athghaireann tú?
ní athghaireann tú
3
athghaireann sé (MASC.)
an athghaireann sé?
ní athghaireann sé
athghaireann sí (FEM.)
an athghaireann sí?
ní athghaireann sí

PLURAL

1
athghairimid
an athghairimid?
ní athghairimid
athghaireann muid
an athghaireann muid?
ní athghaireann muid
2
athghaireann sibh
an athghaireann sibh?
ní athghaireann sibh
3
athghaireann siad
an athghaireann siad?
ní athghaireann siad

PASSIVE

athghairtear
an athghairtear?
ní athghairtear

SINGULAR

1
athghairfidh mé
an athghairfidh mé?
ní athghairfidh mé
2
athghairfidh tú
an athghairfidh tú?
ní athghairfidh tú
3
athghairfidh sé (MASC.)
an athghairfidh sé?
ní athghairfidh sé
athghairfidh sí (FEM.)
an athghairfidh sí?
ní athghairfidh sí

PLURAL

1
athghairfimid
an athghairfimid?
ní athghairfimid
athghairfidh muid
an athghairfidh muid?
ní athghairfidh muid
2
athghairfidh sibh
an athghairfidh sibh?
ní athghairfidh sibh
3
athghairfidh siad
an athghairfidh siad?
ní athghairfidh siad

PASSIVE

athghairfear
an athghairfear?
ní athghairfear

SINGULAR

1
d'athghairfinn
an athghairfinn?
ní athghairfinn
2
d'athghairfeá
an athghairfeá?
ní athghairfeá
3
d'athghairfeadh sé (MASC.)
an athghairfeadh sé?
ní athghairfeadh sé
d'athghairfeadh sí (FEM.)
an athghairfeadh sí?
ní athghairfeadh sí

PLURAL

1
d'athghairfimis
an athghairfimis?
ní athghairfimis
d'athghairfeadh muid
an athghairfeadh muid?
ní athghairfeadh muid
2
d'athghairfeadh sibh
an athghairfeadh sibh?
ní athghairfeadh sibh
3
d'athghairfidís
an athghairfidís?
ní athghairfidís
d'athghairfeadh siad
an athghairfeadh siad?
ní athghairfeadh siad

PASSIVE

d'athghairfí
an athghairfí?
ní athghairfí

SINGULAR

1
d'athghairinn
an athghairinn?
ní athghairinn
2
d'athghairteá
an athghairteá?
ní athghairteá
3
d'athghaireadh sé (MASC.)
an athghaireadh sé?
ní athghaireadh sé
d'athghaireadh sí (FEM.)
an athghaireadh sí?
ní athghaireadh sí

PLURAL

1
d'athghairimis
an athghairimis?
ní athghairimis
d'athghaireadh muid
an athghaireadh muid?
ní athghaireadh muid
2
d'athghaireadh sibh
an athghaireadh sibh?
ní athghaireadh sibh
3
d'athghairidís
an athghairidís?
ní athghairidís
d'athghaireadh siad
an athghaireadh siad?
ní athghaireadh siad

PASSIVE

d'athghairtí
an athghairtí?
ní athghairtí

SINGULAR

1
athghairim!
ná hathghairim!
2
athghair!
ná hathghair!
3
athghaireadh sé! (MASC.)
ná hathghaireadh sé!
athghaireadh sí! (FEM.)
ná hathghaireadh sí!

PLURAL

1
athghairimis!
ná hathghairimis!
athghaireadh muid!
ná hathghaireadh muid!
2
athghairigí!
ná hathghairigí!
3
athghairidís!
ná hathghairidís!
athghaireadh siad!
ná hathghaireadh siad!

PASSIVE

athghairtear!
ná hathghairtear!

SINGULAR

1
go n-athghaire mé
nár athghaire mé
2
go n-athghaire tú
nár athghaire tú
3
go n-athghaire sé (MASC.)
nár athghaire sé
go n-athghaire sí (FEM.)
nár athghaire sí

PLURAL

1
go n-athghairimid
nár athghairimid
go n-athghaire muid
nár athghaire muid
2
go n-athghaire sibh
nár athghaire sibh
3
go n-athghaire siad
nár athghaire siad

PASSIVE

go n-athghairtear
nár athghairtear
About this website | How to use this website | Feedback | Accessibility | Plugins and widgets | Website App | Grammar Wizard | News