Baile Foclóir Nua Béarla–Gaeilge » FNBG »
Cuardaigh focal Gaeilge nó Béarla.
Focail chosúla: native · gelatine · generative · genitive · negotiate
Tosach A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Tá iontráil i bhFoclóir Nua Béarla–Gaeilge i dtaobh negative »
TORTHAÍ IN ENGLISH—IRISH DICTIONARY
negative1 . I a. Diúltach; séantach. Nau: Negative signal, comhartha diúltach. El: Negative electrode, leictreoid dhiúltach.   negatively, adv. Go diúltach, etc. II   negative, s. 1 Diúltú m. Gram: Diúltach m. To return a negative, freagra diúltach, diúltú, a thabhairt. The answer is in the negative, freagra diúltach é. 2 a Phot: Claonchló m. b (Of, gramophone record) Múnla m. c El: (An) diúltach m (i mbataire).
negative2, v.tr. 1 Cuirim in aghaidh (scéime); diúltaím do (scéim, thairiscint). 2 Bréagnaím, séanaim (scéala, ráfla, etc.); cuirim (fógra) ar ceal. 3 Cuirim (gníomh) ar neamhní; fágaim (gníomh) gan éifeacht.
ABAIRTÍ IN ENGLISH—IRISH DICTIONARY
Negative acceleration, moilliú m.
Negative booster, dívoltaire m.
Phot: Dense negative, claonchló teimhneach.
Negative direction, treo diúltach.
Negative pole, pol diúltach.
Phot: To print (off, out) a negative, dearbhchló a dhéanamh de chlaonchló.
To take a print from a negative, dearbhchló m a dhéanamh de chlaonchló.
Phot: Thin negative, claonchló m lag.
Phot: To work up a negative, bail a chur ar chlaonchló.
Maidir leis an suíomh seo | Conas an suíomh seo a úsáid | Aiseolas | Inrochtaineacht | Breiseáin agus giuirléidí | Aip an tsuímh | An Draoi Gramadaí | Nuacht